Walka o czyste powietrze


Badania wybranych danych 

Walka o czyste powietrze w Polsce powinna być objęta szczególną troską nie dlatego, że tak chce Świat czy Unia Europejska. Ich dążenia do ograniczenia emisji zanieczyszczeń są celami przede wszystkim politycznymi i nie wiele mają wspólnego z gospodarką. Nie są podyktowane w pierwszej kolejności troską o zdrowie ludzkości, a ten aspekt ochrony powietrza jest z pewnością najważniejszy.

Programy UE zmierzające do „egzekwowania” od państw członkowskich działań w celu ograniczenia wpływu gazów cieplarnianych na klimat mogą być nieadekwatne do skali zjawiska.    Z przeprowadzonej oceny danych dotyczących emisji gazów cieplarnianych na świecie wynika, że tylko ok. 9% emisji dotyczy krajów Unii Europejskiej (nie Europy). Pozostałe 91 % emituje reszta świata.

Już na podstawie pokazanych tych danych można postawić tezę: znaczna, nawet o ok. 50 % redukcja emisji gazów cieplarnianych w krajach Unii Europejskiej spowoduje niewielką poprawę jakości powietrza na ziemskim globie. Dla tej tezy można sformułować hipotezę pomocniczą – redukcja emisji gazów cieplarnianych w Polsce o ok. 50%, nie zostanie na świecie zauważona, bowiem jej wartość będzie mieścić się w granicach błędu statystycznego.

Rys. 1. Najwięksi emitenci CO2 w przeliczeniu na PKB w 2017 roku – sektor energii. Źródło: opracowanie green-projects na podstawie Global Carbon Atlas

Wnioski jakie płyną z przedstawionego na rysunku 1 wykresu czytelnik z łatwością odczyta sam bez pomocy Autora. Warto też zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie Global Carbon Atlas.

Jedna uwaga do wpisu “Walka o czyste powietrze

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s