Monografia


Książka

Książka Efekty ekonomiczne pomocy publicznej na restrukturyzację przedsiębiorstw komunikacji samochodowej ukazała się tuż przed Nowym Rokiem 2020. W świetle dotychczasowego dorobku nauki to niezwykle ważna publikacja,  w zakresie nurtów szkół ekonomicznych dotyczących przyszłościowego funkcjonowania sektora transportu, w tym pasażerskiego w Polsce, na tle konkurencyjnego rynku usług w Unii Europejskiej.

„Na podkreślenie unikatowości wyzwania badawczego podjętego w monografii należy wskazać, że oceny efektów ekonomicznych w zakresie badawczym, objętym monografią  można dokonać rzetelnie tylko wówczas, gdy dokona się porównania wyników ekonomicznych z okresu przed udzieleniem pomocy publicznej i po udzieleniu pomocy publicznej przedsiębiorstwom. Takie podejście w naturalny sposób znacząco wydłuża przyjęty horyzont badawczy i wymaga od badaczy konsekwencji w obserwacjach naukowych. Taka postawa badawcza należy dziś do rzadkości.” [1]

„W monografii przedstawione  zostały mocne i słabe strony samego procesu restrukturyzacji, od wystąpienia o pomoc publiczną każdej spółki do władz państwowych, aż do pozyskania środków finansowych. W tej analizie Autorzy zwrócili głównie uwagę na  czas trwania całej procedury pomocy publicznej wynoszący co najmniej 2 lata. Była to jedna z  przyczyn, która wpłynęła na niepowodzenie restrukturyzacji.

Dodatkowymi utrudnieniami w racjonalnym wykorzystaniu pomocy publicznej było pozyskanie z  własnych  źródeł środków finansowych  (np.: PKS w Busko Zdrój), oraz stosowanie tzw. środków kompensacyjnych. Opis procesu przeprowadzenia pomocy publicznej został wsparty zestawieniami liczbowymi w kategoriach finansowych oraz czasu trwania całego procesu.

W monografii nie pojawia się odwołanie do strategii jaką przyjęły poszczególne spółki. Prawdopodobnie poszczególne spółki takich dokumentów nie opracowały, co świadczy o dużej słabości intelektualnej kadry kierowniczej tych spółek.”[2]

Autorzy monografii (*’**) pominęli problem wymiany kadry kierowniczej w badanych podmiotach. We wszystkich podmiotach gospodarczych, które wymagają tzw. „naprawy” w procesie tym nie mogą uczestniczyć te osoby, które doprowadziły do stanu bliskiego upadłości danego podmiotu gospodarczego. To zagadnienie bardzo ważne z punktu widzenia zarządzania zostało pominięte bowiem monografia dotyczy zagadnień finansowych.

Autorzy projektowali następną publikację, w której zagadnienia  jakości kadry zarządzającej w spółkach skarbu państwa miały stanowić kolejny cel badawczy.

[1] Fragment recenzji: dr hab. Iwona Kowalska – prof. SGGW , Wydział Nauk Ekonomicznych w Warszawie

[2] Fragment recenzji: Prof. dr hab. Wojciech Bąkowski – Uniwersytet Szczeciński, Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług.

(*’**) Autorzy

 • Tadeusz Dyr (1964 – 2019), profesor – wybitny specjalista w zakresie ekonomii transportu. Swoją działalnością naukową, dydaktyczną i udziałem w kluczowych projektach pozostawił trwały wkład w rozwój kolei i transportu miejskiego w Polsce.

  Pośród wielu projektów transportowych, w których brał udział, jego analizy ekonomiczne były podstawą do opracowania programu kolei dużych prędkości w Polsce oraz restrukturyzacji łódzkiego węzła kolejowego wraz z utworzeniem kolei aglomeracyjnej (ŁKA).

  Opublikował ponad 200 oryginalnych prac – artykułów, monografii i podręczników akademickich, Był także autorem bądź współautorem ponad 70 opracowań, wykorzystanych w praktyce gospodarczej. W 2014 roku został wyróżniony w prestiżowym konkursie Leonardo za najlepszą monografię o innowacjach ekonomicznych w transporcie. Od 2014 był prodziekanem ds. Nauki i kierownikiem Katedry Ekonomii Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.

  Wniósł wielki wkład w propagowanie wiedzy o transporcie będąc przez wiele lat Przewodniczącym Rady Programowej i Redaktorem Naczelnym miesięczników Technika Transportu Szynowego i Autobusy. 

  ** Andrzej Abramowicz, dr inż. – wykładowca akademicki. Studiował na Politechnice Śląskiej, a następnie na Uniwersytecie Technologiczno Humanistycznym. Tam też ukończył studia doktorskie i uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Od lat związany ze Zduńską Wolą.

  W 1992 roku wyjechał do Norwegii na staż w zakresie organizacji i zarządzania  małym biznesem oraz organizacji bankowości i spółdzielczości, zorganizowany przez Western Norway Research Centre w Songdal w Zachodniej Norwegii.

  W roku 1993 przebywał w USA, jako stypendysta Cochran Fellowship Program. Uczy się i poznaje problematykę związaną z zarządzaniem, ekonomią, rozwojem rynku oraz doradztwem w zarządzaniu.

  W zakresie organizacji i zarządzania w latach 1993 -1994 szkolił się również w Danii i w Niemczech. Aktywnie uczestniczy w transformacji ustrojowej w Polsce po 1989 roku pracując w różnych przedsiębiorstwach jako manager specjalizując się w zarządzaniu spółkami kapitałowymi. W latach 1994 -2003 jest dyrektorem w spółce warszawskiego Ciech S.A. Od połowy 2003 roku zarządzał spółkami komunalnymi, jak MPK MPWiK oraz PKS – ami.

  Autor szeregu opracowań w zakresie restrukturyzacji przedsiębiorstw. Wieloletni rzeczoznawca – konsultant Naczelnej Organizacji Technicznej. W roku 2011 pracując jako prezes zarządu PKS sp. z o.o. w Staszowie składa w Ministerstwie Skarbu Program restrukturyzacji na lata 2012-13 i uzyskuje dla tej spółki pomoc publiczną na restrukturyzację.

  Jest autorem wielu publikacji naukowych, nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Publikuje  również w języku angielskim, zwłaszcza w tematach z dziedziny restrukturyzacji przedsiębiorstw, pomocy publicznej oraz logistyki i zarządzania transportem, w tym  międzynarodowym. W pracy naukowej dużo czasu poświęca także zagadnieniom ekonomii sektora samorządowego badając rozwój miast na przestrzeni od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 

7 uwag do wpisu “Monografia

 1. Hello! I know this is sort of off-topic however I needed to
  ask. Does operating a well-established blog like yours take a lot of
  work? I am brand new to running a blog however I do write in my diary daily.
  I’d like to start a blog so I can share my personal
  experience and thoughts online. Please let me know
  if you have any kind of suggestions or tips for new aspiring blog owners.
  Thankyou!

  Polubienie

 2. Superb blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own site soon but I’m a
  little lost on everything. Would you suggest starting with a
  free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options
  out there that I’m completely confused .. Any tips? Kudos!

  Polubienie

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s