„Too big to fail”


Polska Grupa Opakowaniowa

W dniu 20.12.2019 roku Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) zakomunikowała, że za ponad 18 mln złotych zakupiła udziały Zakładu Produkcji Opakowań Opakomet sp. z o.o. w Łowiczu oraz akcje spółki Opakomet S.A. w Krakowie.  Transakcja ta ma być pierwszym krokiem do utworzenia Polskiej Grupy Opakowaniowej „OPAKOMET”. Zapewne wzorem PGE będzie to PGO OPAKOMET?

Tytuł niniejszej publikacji mimo, że dotyczy konglomeratów finansowych, to w świetle ostatnich planów dotyczących spółek państwowych jest niezwykle wymowny. Szerzej na temat tytułu[1].

Na zdjęciu uczestnicy projektowanej PGO OPAKOMET po podpisaniu stosownych aktów [2].

W Ministerstwie Aktywów Państwowych (MAP) trwa poszukiwanie „mocy” na generowanie zysków w podległych spółkach. Pojawiła się szansa na zyski na rynku opakowań. Kilka danych z tego rynku może zachęcać do walki o część tego rynku.

Globalny rynek opakowań

Dziesięć lat temu, w 2009 roku wartość globalnego rynku opakowań w wyniosła 429 mld dol. Około 35% tej wartości osiągnęły opakowania z tworzyw sztucznych, ok. 33% opakowania papierowe, ok. 15% opakowania metalowe, ok. 5% szklane. Pozostałe 12 % to opakowania inne.

W 2015 wartość globalnego rynku opakowań była prawie dwa razy większa niż w 2009 roku i wyniosła 839 mld USD. W roku 2020 według raportu Smithers Pira wyniesie ok.998 mld USD [3].

W związku z dominującymi trendami, największy udział we wzroście rynku w najbliższych latach, będzie mieć produkcja opakowań papierowych i tekturowych.[4] Drugie miejsce ma zająć produkcja opakowań z tworzyw sztucznych, której dynamika ma przekroczyć przeciętny wzrost całego rynku – zapowiada Dawid Michalik z Equity Advisors. [5]

Rynek opakowań w Polsce

Rynek producentów opakowań w Polsce w roku 2015 był wart ok. 33,5 mld zł, a w 2020 roku osiągnie wartość ponad 46 mld zł, przy rokrocznym wzroście na poziomie wynoszącym ok. 6,8 % [5]. Przychody z produkcji opakowań w Polsce w 2015 roku według rodzaju zestawiono w tabeli 1.

Rynek producentów opakowań w Polsce w roku 2015 był wart ok. 33,5 mld zł, a w 2020 roku osiągnie wartość ponad 46 mld zł, przy rokrocznym wzroście na poziomie ok. 6,8 % [5].

Wymieniony raport podaje, że „Blisko 500 spółek osiągających rocznie przychody poniżej 50 mln zł (każda) w sumie odpowiada za aż 77 proc. przychodów branży.” Fakt ten nie wróży dobrze na przyszłość planowanej grupy OPAKOMET, bowiem będzie musiała konkurować z tak dużą liczbą spółek.

Opakomet w Łowiczu i w Krakowie

Spółki, których udziały zakupiła ARP w roku 2018 osiągnęły łącznie roczne przychody niespełna 47 mln złotych  i zaliczają się do grupy blisko 500 firm w Polsce, mniejszych, które generują w różnych segmentach rynku opakowań przychody poniżej 50 mln zł. Firmy te posiadają prawie 77 % udziału w rynku opakowań w Polsce.  Zatem projektowana grupa Opakomet znajdzie się w sektorze silnej konkurencji.

Uwydatnia to fakt, że wymienione spółki w latach 2017 i 2018 zanotowały łącznie ponad ok. 620 tys. straty, w tym spółka w Łowiczu przyniosła zysk blisko 780 tys. złotych.

Czy Pan premier Mateusz Morawiecki jest zadowolony z działań ARP [6] i MAP trudno wywnioskować ponieważ nie ma w tej sprawie oficjalnych komentarzy. Znając jednak doświadczenie Pana Premiera to wydaje się, że zdaje On sobie sprawę ze słabości niektórych spółek państwowych wynikającej przede wszystkim z pewnej „ułomności” organów zarządzających tymi spółkami [7].

Chodzi tu głównie o wybór  organów państwowych spółek, który powinien odbywać się według jednej z podstawowych metod obsadzania stanowisk członków zarządów, a mianowicie procedury konkursowej.

[1] „Zbyt duży, żeby upaść” (too big to fail), M. Iwanowicz-Drozdowska, 2007.

[2] Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej ARP i nie jest podpisane. Można przypuszczać, że na zdjęciu znajdują się pracownicy ARP oraz wymienionych spółek. Poznaję na zdjęciu jedynie Tomasza Gajdzińskiego i Karola Rabende. Pierwszy, T.Gajdziński (pierwszy od lewej) od 2009 roku prezesował spółce Artech w Łodzi,. a obecnie jest prezesem Opakomet w Łowiczu. Drugi,  K. Rabenda (w środku)  prezes Międzynarodowej Korporacji Gwarancyjnej (MKG) – spółce podległej jego koleżance partyjnej, minister Jadwidze Emilewicz. Warto podkreślić, że MKG nie prowadzi działalności operacyjnej, a w latach ubiegłych zanotowała stratę w wysokości ok 277 mln zł.

[3] Opakowania kartonowe w 2015 roku  stanowią rynek o wartości – 261 mld USD.  Ich pozycja będzie utrzymywać się także w kolejnych latach. Największym rynkiem opakowań kartonowych w 2015 rok były Chiny i USA. Według raportu w 2020 roku te dwa kraje będą odpowiadały za połowę światowej konsumpcji opakowań  tekturowych.

[4] http://www.smitherspira.

[5] wiadomoscihandlowe.pl

[6] ARP S.A. jest spółką akcyjną w nadzorze Prezesa Rady Ministrów ze 100-procentowym udziałem Skarbu Państwa. Wspierając przedsiębiorstwa w prowadzeniu i rozwijaniu działalności, a także w realizacji procesów restrukturyzacji, odgrywa ważną rolę w zwiększaniu konkurencyjności polskiej gospodarki.

[7] Szerzej czytaj na tym blogu https://andrzejabramowicz.wordpress.com/2020/01/01/ministerstwo-aktywow-panstwowych-wybory-2020/

7 uwag do wpisu “„Too big to fail”

 1. You’re so awesome! I don’t believe I’ve truly read through
  anything like this before. So nice to discover somebody with genuine thoughts on this topic.
  Seriously.. many thanks for starting this up.

  This web site is one thing that is required on the web,
  someone with a bit of originality!

  Polubienie

 2. Hey there just wanted to give you a brief
  heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading
  properly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different browsers and both show the same outcome.

  Polubienie

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s