Restrukturyzacja PGE GiEK S.A.?


Polska Grupa Energetyczna (PGE GiEK) od 1.04.2020 roku ma nowego prezesa. Jest nim Wioletta Czmiel Grzybowska, którą na tą funkcję powołała Rada Nadzorcza PGE Górnictwo i Rada Nadzorcza PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna [1]. Nie są znane przyczyny tej decyzji Rad nadzorczych jednak w świetle zmiany w styczniu tego roku na stanowisku prezesa zarządu PGE oraz notowań tej grupy na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych można przypuszczać, że złe notowania są główną przyczyną tych zmian.

Wartość jednej akcjì Grupy PGE w kwietniu 2015 wynosiła 20,75 zł. Dzisiaj natomiast wartość jednej akcji oscyluje wokół 4,5 złotych. Przez pięć lat wartość Grupy obniżyła się prawie pięciokrotnie. Taki spadek wartości jest m.in. „zasługą” zarządów, które nie zdołały zapewnić odpowiedniego poziomu rozwoju Grupy [2].

Zarząd PGE (nowy prezes Wojciech Dabrowski) wydał więc polecenie dla wladz społek należących do Grupy PGE aby dążyły do zwiększania rentowności oraz oceniły celowość wydatków szkoleniowych i dokonały przeglądu projektów sponsorskich [3]

Prezes Wojciech Dąbrowski nadzoruje audyt projektów prowadzonych przez grupę. Wyniki audytu nie są jeszcze znane [4].

Raczej pewne, że jedna z pierwszych decyzji nowego zarządu PGE GiEK (prezes Grzybowskiej) podyktowana była właśnie poleceniem zarządu PGE. Decyzja dotyczyła m.in.:

 • restrukturyzacji zatrudnienia
 • przeglądu projektów prowadzonych w Grupie PGE pod kątem ich celowości, rentowności, efektywności i przydatności dla spółki.

Plany prezes Grzybowskij w przeciwieństwie do planów prezesa Dąbrowskiego nie są jeszcze znane. Zapewne więcej informacji poznać będzie można po audycie.

Natomiast prezes Dabrowski poinformował już po objęciu funkcji, że zarząd PGE podtrzymuje realizację wcześniej zapowiadanych działań w następujących obszarach;

 • utrzymania pozycji w Polsce lidera w energetyce wiatrowej na lądzie [5];
 • osiągnięcia pozycji lidera w energetyce wiatrowej na morzu [6];
 • wybudowania elektrowni fotowoltaicznych o mocy 2.5 GW;
 • utrzymania pozycji lidera na rynku ciepłowniczym.

Tabela przedstawia projekt elektrowni wiatrowych składajacych się z 13 pól na Morzu Bałtyckim. Żródło: PortaLMorski.pl. Obrazek wyróżniajacy pochodzi równiez z portalu PortaLMorski.pl

Warto zauważyć, że z opublikowanych przez PGE informacji wynika, że PGE GiEK S.A. wyplaciła (łączna suma wynagrodzeń wszystkich członków poprzedniego zarządu) w 2019 roku 7 mln zł., za kierowanie grupą. 

„Najwięcej w ubiegłym roku zarobił były prezes Henryk Baranowski, którzy otrzymał 1 mln 200 tys. zł. Oznacza to, że średnio miesięcznie dostawał ok. 100 tys. zł pensji. Niewiele mniej otrzymali pozostali członkowie zarządu PGE, którzy pracowali na swoich stanowiskach przez cały ubiegły rok. Jak wynika ze sprawozdania, u każdego z nich roczne zarobki przekroczyły milion złotych. W przypadku czterech wiceprezesów: Marka Pastuszko, Pawła Śliwy, Ryszarda Wasiłka oraz Emila Wojtowicza wysokość wynagrodzenia była identyczna i wyniosła 1 mln 124,5 tys. zł. Nieco mniej zarobił Wojciech Kowalczyk 1 mln 078 tys. zł.

W sprawozdaniu finansowym podano też informację o wynagrodzeniach członków rady nadzorczej. W sumie 8 osób otrzymało łącznie 733 tys. zł. Roczne zarobki osób zasiadających w radzie wyniosły od 79,4 tys. zł do 93,4 tys. zł.” [7].

Powstaje zatem pytanie, dlaczego pomimo tak wysokich apanaży członków organów zarządzających i nadzoru Grupy, nadzorowane spółki zanotowały łącznie ok. 4 mld zł. straty? Dlaczego pozwala się na takie marnotrawstwo? Kto powinien za taki stan majątku państwa ponieść odpowiedzialność? Zapewne rozliczenie odpowiedzialnych nie powinno odbywać się przy urnach wyborczych!

Innym zagadnieniem jest sposób doboru kandydatów do pełnienia funkcji w organach nadzoru i organach zarządzajacyh spółek państwowych. szerzej o tym zagadnieniu czytaj na tym blogu [8].

[1] PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna w Bełchatowie jest jedną ze spółek Grupy Kapitałowej największego w Polsce przedsiębiorstwa PGE.

[2] Spółka jest notowana na GPW od 2009 r. W skład grupy wchodzą:

[3] Nowy Zarząd jednocześnie zastrzegł, że ograniczenia nie dotyczą wsparcia finansowego systemowej pomocy szpitalom i placówkom medycznym w walce z COVID-19 prowadzonej przez administrację rządową.
[4] Zarząd PGE z prezesem Dabrowskim na czele znając wyniki finansowe netto (-3,9 mld) i operacyjne grupy kapitałowej PGE za 2019 r., oraz notowania giełdowe i przewidywane skutki, nie miał innego wyjścia jak zarządzić audyt.
[5] Z farm wiatrowych PGE planuje uzyskiwać moc 647 MW.

[6] Projekt rozwoju morskich farm wiatrowych zaklada osiagniecie do 2030 roku mocy 2,5 GW.

[7] Źródło: http://ddbelchatow.pl/artykuly/aktualnosci,ile-zarobili-prezesi-pge-w-2019-roku-na-wynagrodzenia-przeznaczono-ponad-7-mln-zl,90831.html

[8] https://andrzejabramowicz.wordpress.com/2018/12/08/nadzor-nad-spolkami-komunalnymi/3 uwagi do wpisu “Restrukturyzacja PGE GiEK S.A.?

 1. Wrona pisze:

  Inwestycje na niewiele się zdadzą dopóki gospodarka będzie oparta na węglu. Trzeba zrobić porządek z synekurami, rozdawanymi według partyjnego klucza.

  Polubienie

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s