PGL bez „drugiego płuca”


Przeszczep się nie udał! Tak można skomentować ostatnią wypowiedź wicepremiera Jacka Sasina o zakupie przez Polską Grupę Lotniczą (PGL) linii lotniczych Condor.

Wicepremier zapowiedział, że Polska Grupa Lotnicza, w skład której wchodzi PLL LOT, nie zakupi linni lotniczych Condor.

Jacek Sasin, wicepremer, Minister Aktywów Państwowych. Źródło : https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/jacek-sasin

To, że tak się stanie potwierdziła oficjalnie dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej PGL Katarzyna Majchrzak.

Oficjalnie nie podano przyczyn, dla których PGL odstąpiła od przejęcia Condora. Można przypuszczać, że tak się stało ponieważ Condor nie spłacił w terminie (do 15 kwietnia) pomostowego kredytu w wysokości 380 mln euro.

Zdaniem rp.pl – „Rząd niemiecki w tej chwili ma dwa wyjścia — albo pozwolić na bankructwo największej niemieckiej linii czarterowej, albo ją dofinansować po raz kolejny i spróbować sprzedać w przyszłości.”

Jakie zatem wyjścia ma PGL? Są co najmniej dwa. Przeprowadzić restrukturyzację i utrzymać zdolność Grupy do konkurowania na rynku albo oddać się do dyspozycji Rządu RP, tak jak to zrobił Condor.

Według mojego doświadczenia bardzo dobrze się stało, że PGL nie zakupi Condora. Wchłonięcie Condora przez PGL wbrew zapowiedziom nie wzmocniło by grupy, a to „chore, drugie pluco” doprowadziło by do podwójnego obciążenia „pierwszego płuca – PLL LOT”, co mogło by doprowadzić do upadku PGL.

Warto zaznaczyć, że niedawno przeprowadzona restrukturyzacja PLL LOT, która zakończyła się w 2015 roku, zakladała zaangażowanie blisko 2, 4 miliardów złotych i wymagała pomocy publicznej państwa polskiego w wysokości ok. 800 mln złotych. Pozostala kwota w wysokości blisko 1,6 miliarda złotych stanowić miała środki spółki.

Planowane korzyści z realizacji planu restrukturyzacji miały wynosić od 480 mln zł w scenariuszu pesymistycznym do 590 mln zł w scenariuszu optymistycznym.

W kolejnym wpisie przedstawię Proces restrukturyzacji PLL LOT S.A. jako instrument przystosowania do zmian rynkowych. Będa to dwa wpisy w dwóch częściach. Zapraszam!

3 uwagi do wpisu “PGL bez „drugiego płuca”

 1. PIotr_owy pisze:

  Lot bez pomocy państwa nie istnieje. Tak jak TVP nie istenieje bez dotacji spółek Skarbu Państwa. Zarządzanie w Spólkach kiepskie, wystarczy wejść na GPW i zobaczyć wycenę akcji..

  Polubienie

 2. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a
  blog that’s both educative and engaging, and let me tell
  you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something that too few
  men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy I came
  across this in my hunt for something regarding this.

  Polubienie

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s