PGE GiEK PRZED SZANSĄ?


Przeniesienie aktywów węglowych wszystkich grup energetycznych do jednej państwowej spółki byłoby rozsądnym pomysłem, powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Jego zdaniem – to zdecydowanie ciekawy, rozsądny pomysł i jedna z możliwych opcji. Myślę, że wkrótce rozpoczną się rozmowy o zmianach w tym kierunku. Oczywiście decyzja nie należy do nas – muszą ją podjąć politycy” – powiedział prezes PGE. [1]

Czy pomysł wydzielenia spółek węglowych stanowiłby pewną szansę dla poprawy funkcjonowania PGE GiEK S.A.?

W skład PGE GiEK wchodzi 7 oddziałów: Elektrownia Bełchatów, Elektrownia Turów, Elektrownia Opole, Zespół Elektrowni Dolna Odra, Elektrownia Rybnik, Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów i Kopalnia Węgla Brunatnego Turów. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie.

Od niedawna bełchatowską spółką kieruje prezes Wioletta Czemiel Grzybowska, którą rada nadzorcza PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) – spółki zależnej Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) – w wyniku postępowania kwalifikacyjnego powołała na stanowiska prezesa spółki [ 2].

Wioletta Czemiel Grzybowska, Prezes zarządu PGE GIEK z siedzibą w Bełchatowie [3].

Spośród 18 elektrowni węglowych w Polsce tylko 7 do produkcji energii wykorzystuje węgiel brunatny. Pozostałe są opalane węglem kamiennym. 

Spólka PGE GIEK S.A. w dwóch kopalniach produkuje ok. 87 % węgla brunatnego wydobywanego w Polsce z czego 50% w KWB w Bełchatowie co stanowi ok. 47 milionów ton.

KWB Bełchatów
Źrodlo: wikipedia.org
KWB Turów
Źródlo: wikipedia.org

Ponadto spółka dostarcza Polakom niemal 50 TWh energii elektrycznej rocznie. W 2019 r. oddziały PGE GiEK dostarczyły również na rynki lokalne w Polsce ok. 5,32 mln GJ ciepła.

Istota pomysłu zaprezentowanego przez prezesa Dąbrowskiego zapewne kryje tajemnjcę ekonomiczną, która sprowadza się do uwolnienia PGE od nierentownych zakładów wydobywających węgiel.

Prezes Dąbrowski nie ujawnil jednak czy wsród aktywow węglowych, które przeniesione mogą być do jednej państwowej spólki znajdą się kopalnie w Bełchatowie i Turoszowie. Na temat nierentownych kopalń węgla kamiennego w Polsce ujawniono wiele informacji, natomiast o kondycji kopalń węgla brunatnego takich informacji brak. Trudno prognozować, że uwolnienie PGE GIEK S.A. od posiadanych aktywów węglowych będzie korzystne czy będzie porażką.

W pierwszym przypadku Bełchatowska spółka może złapać oddech, w drugim będzie zmuszona kupować brunatny surowiec po cenie opłacalnej dla Grupy Aktywów Węglowych. Oczywiście, nie wykluczone, że operacja powołania GAW nie będzie dotyczyła kopalni Bełchatów i Turów.

Czy można spodziewać się, że nowa spółka – Grupa Aktywów Węglowych (GAW) – będzie skupiskiem „czarnego zła”, od którego uwolni się znakomita większość spółek PGE? Może być różnie, ale powołanie takiej spółki (GAW) pozwoli grupie PGE funkcjonować na rynku w sposób „normalny”.

[1] źródło: Agencja Bloomberg.

[2] Od wielu lat Autor m.in. zajmuje się zagadnieniem wyboru kandydatów do organów spółek państwowych i samorządowych. Powoływanie członków rad nadzorczych i członków zarządów tych spółek powinno odbywać się w drodze konkursów w pełnym tego słowa znaczeniu. Niestety, obowiązujące przepisy w tym zakresie w znakomitej większości nakazują wyłanianianie kandydatów w trybie postępowania kwalifikacyjnego, które nie posiada zasadniczych cech konkursu. Szerzej o PGE GIEK S.A., czytaj na tym blogu – Restrukturyzacja PGE GIEK.

[3] Absolwentka Wydziału Ekonomii i Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych z zakresu zarządzania uzyskała w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wielokrotna stypendystka staży zagranicznych, m.in. na Illinois University of Chicago czy Long Island University of New York. Od 2007 roku związana z gazownictwem, zaczynała jako kierownik Działu Inwestycji w Mazowieckiej Spółce Gazownictwa. Od 30 marca 2016 roku Dyrektor Zakładu Gazowniczego w Warszawie, od października 2017 do stycznia 2020 pełniła funkcje Członka Zarządu ds. rozwoju i inwestycji Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o.  Nauczyciel akademicki, praktyk gospodarczy, a także ekspert ekonomiczny administracji publicznej, wieloletni członek Rad Nadzorczych w spółkach kapitałowych. Pełnomocnik Dziekana do Spraw Współpracy z Przedsiębiorstwami i Administracją Publiczną na Wydziale Zarządzania Politechniki Białostockiej. Innowator i wdrożeniowiec prac badawczo-rozwojowych. Autorka wielu książek i ponad 70 publikacji, w tym międzynarodowych z zakresu zarządzania, przedsiębiorczości technologicznej, a także inwestycji infrastrukturalnych. Żródlo: WNP.pl

3 uwagi do wpisu “PGE GiEK PRZED SZANSĄ?

  1. Pieniiek pisze:

    Podsumowując BMW. Bierni mierni ale wierni. Choć nie wszyscy. Pamiętam jak kiedyś ekipa PIS zdradzała a potem wracała na rozdanie do spółek. Tak jest i dzisiaj…

    Polubienie

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s