Orlen ma głos


Ekonomiczny sztafaż towarzyszy od lat fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos.[1] Komisja Europejska 14.07.2020 r. wydała warunkową zgodę na przejęcie kontroli PKN Orlen ad Grupą Lotos. [2]

Cena fuzji

Warunkowa zgoda oznacza konieczność spełnienia szeregu warunków, do których m.inn. należą:

 1. zbycie przez Orlen 30%. udziałów w rafinerii Lotos z szerokim pakietem zarządczym;
 2. zbycie 389 stacji detalicznych w Polsce co stanowi ok. 80% sieci stacji Grupy Lotos;
 3. sprzedaż 9 składów paliw oraz wybudowanie terminalu importowego paliwa do silników odrzutowych w Szczecinie i przekazanie go nowemu, niezależnemu operatorowi;
 4. sprzedaż 50% udziałów Lotosu w spółce joint venture zajmującej się obrotem paliw do silników odrzutowych;
 5. zapewnienie sprzedaży czeskim podmiotom max. 80 tys. ton paliwa do silników odrzutowych;
 6. sprzedaż dwóch zakładów produkcyjnych bitumu w Polsce;

Wymienione wyżej warunki według Autora sa dość niezwykle ważne, a spełnienie ich w istotny sposób może osłabić znaczenie Grupy Lotos na rynku.

Wizja prezesa

Trudno jest na podstawie warunków postawionych Orlenowi przez KE określić ekonomiczne i finansowe skutki realizacji poszczególnych postanowień, tym bardziej, że PKN Orlen takich obliczeń nie ujawnia. Wiekszość informacji płynących z komunikatów i wypowiedzi wicepremiera Jacka Sasina i prezesa Daniela Obajtka to hasła, z których trudno cokolwiek zrozumieć. Przykładem może być poniższy wpis prezesa Daniela Obajtka.

Prezes Daniel Obajtek zapowiada, że powstanie nowy podmiot na rynku charakteryzujący się:

 • zdywersyfikowanymi przychodami,
 • dużą bazą surowcową,
 • nowoczesnym przerobem,
 • czysta energetyką,
 • zintegrowanym detalem.

Takich stwierdzeń można użyć w stosunku do niemal każdego nowego podmiotu. Co oznaczają te określenia, to tylko sam Prezes wie, bo zintegrowany przychód w tym przypadku może być mniejszy lub wiekszy. Warto więc zapytać Pana Prezesa jakie wartości ten przychód osiągnie i kiedy? Czy przychód ten będzie generował zysk czy stratę?

Duża baza surowcowa, to też okreslenie mało precyzyjne podobnie jak nowoczesny przerób, który jak można zrozumieć był do tej pory archaiczny, a może w Grupie Lotos przerób (zapewne chodzi o przerób ropy naftowej) jest nowoczesny a w Orlenie nie?

Nikifor transformacji

Opisując dalszą część pokazanego wyżej wpisu Pana Prezesa trudno oprzeć się wrażeniu, że zaprezentowany przez niego obrazek transformacji Orlenu z powodzeniem by się zmieścił w zbiorach słynnego Nikifora.[3]

Kolorowe słupki, na obrazku przedstawiajace potęgę powstawajacego multienergetycznego koncernu, który ma powalić na kolana inne swiatowe koncerny sprawiają w zachwyt? Słupki mają trafić do wyobrażni Polaków i mieszkańców państw sąsiednich? Ten obrazek jest bardzo wymowny i świadczy o quazi artystycznej metodzie przekazywania ważnych ekonomicznych dla Polski informacji. Jest tak wymowny, że momentami przekracza zdolnosci wyobraźni ludzkiej. Trudno pojąć i nie bardzo można zrozumieć, o co chodzi w tym przekazie? Obrazek jest nie opisany i świadczy o pewnym prymitywiźmie jego konstrukcji.

Wicepremier Sasin w biznesie sukcesów na skalę europejską raczej nie osiągnął. Wartość Jego dorobeku politycznego też budzi wątpliwości. Wiele się nie udało. Przegrał wybory o prezydenturę Warszawy. Nie został zrealizowany pomysł rozszerzenia granic Warszawy. Propozycję zmiany KSH wydają się byc mało efektywne. Pomysł przeprowadzenia wyborów przez pocztę też nie doszedł do skutku. Czy zatem pomysły zwiazane z rozwojem spółek Skarbu Państwa, w tym przejęcie kontroli Orlenu nad Lotosem przyniosą oczekiwane efekty dowiemy się byc może za kilka lat.

Ostatnia dekada

Ostatnie kilkanaście lat na świecie w obszarze fuzji i przejęć pokazuje, że raczej nie jest to sfera sukcesów. Wiele znanych na świecie firm jak np. Microsoft w 2012 r. spisał wcześniej przejętą spółkę aQuantive na straty i musiał dokonać odpisu w wysokości 6,2 mld dolarów. Stało sìę tak w wyniku spadku wartości aQuantive.

Podobnie firma Boston Scientific Corp, w 2006 roku zapłaciła za przejęcie spółki Guidant 27 mld dolarów. Tuż przed fuzją cena jednej akcji Boston Scientific Corp wzrosła z 35 do 45 dolarów. (2005 roku warta była 35 dolarów). W 2012 roku akcja Boston Scientific wynosiła ok. 5 dolarów, a wartość rynkowa firmy była szacowana na 7,2 mld dol. Obecnie, po wielu latach firma odzyskała kondycję porównywalną z tą przed fuzją.

Co dalej?

Korzyści z planowanego przejęcia można podzielić na korzyści dla PKN Orlen, Grupy Lotos, dla podmiotów UE i korzyści dla Rządu RP. Te pierwsze pozostaja na razie w sferze życzeń.

Podmioty zewnętrze z Polski i krajów Wspólnoty Europejskiej odniosą korzyści z nabycia lukratywnych aktywów, których Orlen z Lotosem musi się pozbyć.

Dla Rządu natomiast korzyści pojawią sie w postaci wpływu do budżetu wielu miliardów złotych, które uzupełnią nadszarpnięty z powodu Covid 19 budżet.

[1] Sztafaż (niem. Staffage od ausstaffieren, przyozdabiać – dodatkowe, poboczne wątki lub motywy.
[2] Szerzej o fuzji czytaj na: https://andrzejabramowicz.wordpress.com „Fuzja Orlen Lotos”.
[3] Ten histogram ma przemawiać do odbiorcy danymi liczbowymi, nie artyzmem obrazu. Przedstawiając dane na wykresie zazwyczaj zamieszcza się dane. Przedstawiony w publikacji histogram prawdopodobnie miał zobrazować graficzną zmiennośc procesu połączenia poszczegolnych aktywów Orlenu, Lotosu, Energii i PGNiG. Powinien więc przedstawiać liczby, wielkości i zależności zamieszczonych danych.

4 uwagi do wpisu “Orlen ma głos

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s