Ekonomiczne Forum 2020


Multimenedżerowie?

Chociaż Ekonomiczne Forum w Karpaczu pokazuje, że są „wybitni prezesi”[1] mimo, że nie wygrali prawdziwych konkursów, a zaledwie zostali wybrani w trybie postępowania kwalifikacyjnego.

W przypadku Pana Daniela Obajtka to nie ma żadnego znaczenia, ponieważ wobec mowy pochwalnej[2] wygłoszonej w Karpaczu obrazującej zalety Pana Obajtka, z okazji przyznania tytułu Człowieka Roku Forum Ekonomicznego 2020,  nie znajduję składu komisji konkursowej – ekspertów, którzy ze względu na wyjątkowy dar „multimenadżerski” Pana Daniela Obajtka mogliby ocenić jego kwalifikacje. 

Mimo tego, że istnieją wybitni menadżerowie to prawdziwe konkursy w celu wyłonienia najlepszych prezesów i członków zarządów spółek Skarbu Państwa są koniecznością.

Wprowadzając od 1 stycznia 2017 roku nowe przepisy ustawodawca nie przewidział procedury konkursowej [3] tylko tryb postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko członka zarządu, w niektórych spółkach handlowych będących własnością Skarbu Państwa.

W opisywanej sprawie takie postępowanie dotyczyło wielu polityków, którzy zostali prezesami bądź członkami zarządów spółek Skarbu Państwa. Postępowanie kwalifikacyjne nie daje żadnej gwarancji obiektywizmu i bezstronności w wyborze kandydata. Zatem jakie faktycznie kwalifikacje i doświadczenie posiadają wybierani prezesi nie wiadomo. [4]

Niewłaściwie osoby na czele spółek Skarbu Państwa nie wróżą nic dobrego. Czy zatem gremialna  wymiana prezesów po 2015 roku ma związek z wyceną  giełdową  tych spółek? Pewnie nie, jednak to co stało się z wartością (spadek o ok. 57 mld zł) spółek Skarbu Państwa od momentu powstania Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) jest trudno wytłumaczyć. [5] Ekonomiści uważają, że tą przecenę trudno uzasadnić koronawirusem albo koniunkturą na giełdzie.

Również trudno wyjaśnić przyczyny spadku wskaźników rentowności największej w Polsce spółki zarządzanej przez Pana Daniela Obajtka.

Może wyjaśnieniem tych zjawisk – spadku wartości spółek, spadku rentowności, zmiany procedur wyłaniania kandydatów na członków zarządów spółek Skarbu Państwa i inne – jest opinia: –  „Za poprzednich rządów PiS do spółek Skarbu Państwa trafiali eksperci, osoby z tytułami naukowymi. Problem okazał się taki, że ich sposób myślenia o zarządzaniu był zupełnie sprzeczny z tym, co Prawo i Sprawiedliwość ma w swoim programie.”[6]

W poniższej tabeli pokazano wybrane wskaźniki jakie zanotował Koncern PKN Orlen na koniec II kwartału 2020 roku w relacji rok do roku.

Wskaźnik

Spadek r/r [%]

ROE

36,52

ROA

40,36

Rentowność operacyjna aktywów

41,48

Marża zysku netto

17,66

Marża zysku brutto

32,87

Marża zysku netto ze sprzedaży

83,13

Marża zysku brutto ze sprzedaży

13,31

Marża zysku operacyjnego

19,11

Warto podkreślić, że każdy  z pokazanych w tabeli wskaźników nie jest lepszy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Prezesi spółek Skarbu Państwo, które mają być połączone z Orlenem, bądź Orlen przejmie nad nimi kontrolę w Karpaczu wypowiadali się na temat synergii jaką wyzwolić ma stworzenie multienergetycznego koncernu.

Nie śmiem i nie zamierzam dokonywać oceny ich kwalifikacji. Pragnę tylko zwrócić uwagę, że wypowiadają się w sposób co najmniej dziwny. W dyskusji pojawiło się określenie – „wierzę, że proces przejecie przez Orlen ……[7].

W tak poważnych sprawach jak tworzenie podmiotów o znaczeniu ponadpaństwowym nie można żadnych decyzji opierać na wiarze tylko należy dokonać rzetelnych badań używając metody analizy i jej podobnych.   

[1] Daniel Obajtek Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego 2020. Patrz informacje prasowe – Ekonomiczne Forum Karpacz 2020.

[2] Laudacja dla Pana Daniela Obajtka wygłoszona na forum w Karpaczu przez jednego z braci Karnowskich, przepełniona wyjątkowym zachwytem i bogactwem pochlebstw sprawiła, że laudacja stała się niemal panegiryzmem.

[3] Od 1 stycznia 2017 roku nastąpiła zmiana przepisów w wyniku, których zlikwidowano konkursy.

[4]  Wymagania określa Art.  19. Wymogi wobec osoby wskazywanej jako kandydat na członka organu nadzorczego w spółce z udziałem Skarbu Państwa. (Zasady zarządzania mieniem państwowym, Dz.U.2020.735)

 

[5] Spadek wartości spółek w okresie pierwszych czterech miesięcy 2020 rok .Wartośc ich spadła o ok. 57 mld złotych.

[6] Fragment wypowiedzi zastępcy rzecznika prasowego PiS Radosława Fogiel. Szerzej: https://www.money.pl/gielda/politycy-pis-w-radach-spolek-rzecznik-tlumaczy-to-tym-ze-zgadzaja-sie-z-programem-partii-6552277542214592a.html

[7] „Wierzę, że proces przejęcia przez Orlen nie tylko nie przeszkodzi w naszych planach rozwoju i badań w obszarze paliw alternatywnych, zwłaszcza wodoru, ale wręcz wzmocni możliwości. Lotos pozostanie centrum kompetencyjnym liczącym się na mapie Polski, pozostanie w strategicznym położeniu nadmorskim.”

 

 

 

Jedna uwaga do wpisu “Ekonomiczne Forum 2020

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s