Lider czy menadżer?


Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego 12 mld złotych:

 • 6 mld to środki, które trafiły latem tego roku do wszystkich gmin i powiatów w Polsce;
 • 4,35 mld (nabór właśnie rozstrzygnięty);
 • 1,65 mld (nabór ruszy wkrótce).

Pan Marszałek Grzegorz Schreiber konsekwentnie „foruje” Zduńską Wolę. Pieniądze jakie płyną do zduńskowolskiego samorządu „pchają się oknami i drzwiami”. Ostatnio na konferencji w Sieradzu zakomunikowano, że 682 mln złotych otrzyma województwo łódzkie na rozwój. Miedzy innymi nasze powiaty otrzymają:

 • sieradzki 14,1 mln,
 • łaski 6,4 mln,
 • zduńskowolski 0,7 mln.

Trudno nie odnieść wrażenia, że przyznane kwoty jakby nawiązywały do niedawno obiecanej przez Pana Marszałka kwoty (ok. 43 mln) na budowę portu multimodalnego (CPM) [1] w Karsznicach, która ostatecznie została przyznana dla Kutna.

Konferencja w Sieradzu. Źródło: portal nasze.fm

Trzeba zauważyć, że Pan Marszałek Schreiber jak również posłanka Lichocka nie mają wpływu na podział środków rządowych dla samorządów.

Natomiast według Gazety Wyborczej (GW) – „Najpierw były czeki na tekturze. Potem, w I etapie tarczy samorządowej, pieniądze dostali wszyscy, a teraz tylko ci, którzy sprzyjają PiS” [2].

Właśnie dlatego warto podkreślić, że niezwykle ważne dla rozwoju gospodarczego wsi, miast i regionów są środki pieniężne. jednak nie są one przyznawane w transparentnych okolicznościach jak informuje GW.

Województwo łódzkie nie jest wyjątkiem. Przyczyny może należy upatrywać w tym, że marszałkami przeważnie są politycy, nie menedżerowie. Ta nieprawidłowość wydaje się być zmorą regionów.

Dla potwierdzenia tej tezy można przytoczyć opinię prof. Regulskiego [3], który uważał, że na czele np. Urzędu Marszałkowskiego powinien stać menadżer, nie polityk. Są to dwie diametralnie różne funkcje wymagające zasadniczo różnych kwalifikacji.

Jeżeli Marszałek ma być rekomendowany przez partię polityczną a następnie wybierany przez kilkunastu polityków to z pewnością będzie liderem politycznym regionu i jako lider będzie wyznaczał politykę rozwoju województwa i jednocześnie ją realizował co w pewnym sensie się wyklucza. Rzadko można znaleźć lidera, który posiada zdolności menadżerskie. Lider polityczny rozwój regionu uzależni od poparcia regionu dla partii, którą reprezentuje. Zatem z pewnością nie będzie to rozwój zrównoważony!

Przyglądając się temu co dzieje się w kręgach marszałków można odnieść wrażenie, że w nich ( kręgach ) znalazło swoje miejsce wielu liderów lokalnych, którzy nie zostali wybrani na ważniejsze funkcje w ostatnich wyborach samorządowych, a wielu także radnych z różnych gmin [4].

Czy to dobrze rokuje na przyszłość i rozwój regionu?

[1] Szerzej o historii dotacji dla Karsznic czytaj na tym blogu: „Czy karszniczanie wiedzą?”

[2] GW informację podała w związku z tym, że Kraków otrzymał z omawianych funduszy 0 złotych.

[3] Profesorowie Regulski i Kulesza to twórcy ustaw o samorządzie.

[4] O stanowiskach jakie zajmują lokalni politycy w urzędach i państwowych przedsiębiorstwach na terenie województwa łódzkiego, jak również w kraju można przeczytać w gazetach i na portalach społecznościowych. Wystarczy tylko poszukać.

4 uwagi do wpisu “Lider czy menadżer?

 1. Ferik pisze:

  Profesor Jerzy Regulski to wielki autorytet w dziedzinie samorządów. Powiedział ważna kwestię „Na menedżera się nie głosuje. Jego wybiera się w konkursie spośród osób posiadających kwalifikacje.”. Z tego co wiem marszałek Schreiber najwyższe stanowisko zaledwie zbliżone do menadżerskiego piastował 1 rok jako kierownik szkoły. Reszta jego pracy ogranicza się do stanowisk politycznych.

  Polubienie

 2. Mirosław pisze:

  Słuszna uwaga, że podział środków ma zabarwienie polityczne. U pana Marszałka w łodzi urzęduje zatrudnionych nie wiadomo według jakich kryteriów „małych” polityków ze Zduńskiej Woli i lobbują nie wiadomo na czyją korzyść?

  Polubienie

 3. Mieszkaniec pisze:

  Panie Andrzeju!
  Może faktycznie Marszałek powinien być managerem ale jeżeli jest politykiem to czy jego pracownicy też muszą być politykami?
  Polityczne zaangażowanie i zatrudnianie w urzędzie dyrektorów, naczelników, kierowników i na innych stanowiskach nie sprzyja działaniom rozwojowym regionu.Czy kwalifikacje zdobyte na zmywaku w Anglii albo przy sprzątaniu samolotów w Hiszpanii, albo jako hydraulik we Francji są wystarczające do zasiadania na takich fotelach?,

  Polubienie

  • urzędnik pisze:

   Takimi ludźmi najlepiej się steruje. Niektórzy mieli do czynienie z administracją i nawet mimo, że nazywają się administratywistami to wałęsają się po urzędach od „dziecka”. Można zapytać ( zaliczyli już wszystkie rodzaje urzędów od gminy przez miasto urząd wojewódzki i marszałkowski) co takiego szczególnego wnieśli dla tych urzędów???

   Polubienie

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s