Status osoby zaszczepionej?


Z mediów społecznościowych płyną rozmaite informacje w sprawie cech jakie posiadać mają szczepionki na wirusa Covid-19. Nic w tym nie było by dziwnego gdyby nie sprzeczności jakie występują w tych informacjach w porównaniu z informacjami płynącymi z rządu.

Tymczasem nie zauważono, że już wiosną ubiegłego 2020 roku badanie pacjentów przyjmujących lek Amantadynę wykazało że zarażenie wirusem SARS-CoV-2, nie wywołało ciężkich objawów choroby.

Naukowcy ostrzegają

Naukowcy ostrzegają, że osoby zaszczepione „nie powinny tracić czujności”. Nadal pożądane będzie unikanie tłumów, noszenie maseczek i unikanie sytuacji narażających na zakażenie. Naukowcy z Pfizera i Moderny nadal będą monitorować uczestników prób klinicznych, aby sprawdzić czy mimo zaszczepienia mogą przyczyniać się do transmitowania wirusa[1].

Naukowcy mają wątpliwości dotyczące tego, czy szczepionka chroni przed dalszym rozprzestrzenianiem się wirusa czy jedynie przed zakażeniem. Może minąć kilka miesięcy zanim poznają odpowiedź na to pytanie[1].

Narodowy Program Szczepień uspokaja

Twórcy programu twierdzą, że osoba zaszczepiona nie będzie uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich co przeczy ostrzeżeniem naukowców. Narodowy w opisie statusu osoby zaszczepionej mówi:

  • Przyjęcie szczepionki będzie potwierdzone przez specjalny system, który będzie umożliwiał weryfikację zaszczepienia (m.in.kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie). Radykalnie ogranicza ono możliwość zachorowania i transmisji wirusa SARS-CoV-2. W związku z tym, osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Nie będzie także potrzeby odbywania kwarantanny przez zaszczepionych w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem. Rząd poza twierdzeniu charakterystyk produktów leczniczych szczepionek we współpracy z z Radą Medyczną rozważy możliwość wprowadzenia kolejnych rozwiązań zwalniających z zasad bezpieczeństwa dla osób zaszczepionych i opublikuje je w formie rozporządzenia[2].

Konkluzja

Z powyższych treści wynika, że rządzący nie bardzo wierzą naukowcom, a mimo to podkreślają często, że wszystkie decyzje w sprawie pandemii konsultują z naukowcami. Wobec tego jak się mają informacje zamieszczone na stronie https://www.medonet.pl do informacji zawartych w Narodowym Programie Szczepień do wypowiedzi naukowców? Czy zatem osoba, która jest zaszczepiona nie będzie zarażać, czy jednak może stanowić zagrożenie?

Jakie były przeslanki powodujące, że rząd i minister zdrowia od wiosny 2020 roku nie potraktowali poważnie informacji, że Amantadyna może być lekarstwem na Covid? To poważne zaniedbanie i nie może usprawiedliwiać go oczekiwanie na szczepionkę, bowiem szczepionka nie daje gwarancji na uzdrowienie.

[1]. Źródło: https://www.medonet.pl/porozmawiajmyoszczepionce/szczepionka-na-covid-19,czy-po-otrzymaniu-szczepionki-na-covid-19-nadal-mozna-zarazac–naukowcy-maja-watpliwosci,artykul,86664123.html
[2] Narodowy Program Szczepień, GOV PL Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, 2020 s.18.

4 uwagi do wpisu “Status osoby zaszczepionej?

  1. Zwykły obywatel pisze:

    łaskawcy zdecydowali po prawie pół roku zbadać czy amantadyna jest pomocna w leczeniu covida czy nie. Upór profesorów niestety dał taki efekt . Prawie rok stracony a ile umarło bo mogło (piszę że mogło) się wyleczyć albo łagodnie przejść chorobę tego nikt nie policzy.

    Polubienie

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s