Praworządnie czy sprawiedliwie?


Często moje myśli wracają do praworządności. Słowo wypowiadane na porządku dziennym. Nie ma dnia, aby nie można było usłyszeć tego słowa w radio, telewizji lub przeczytać na portalach społecznościowych. Z informacji o praworządności wywnioskowałem, że wiele osób uważa, iż praworządność oznacza sprawiedliwość, a praworządnie to sprawiedliwie. Oczywiście tak nie jest, chociaż może tak być powinno?

„Praworządny – postępujący lub rządzony zgodnie z prawem; też: świadczący o zgodności z zasadami prawa; praworządnie – praworządność” [1].

Z definicji wynika, że praworządność to przestrzeganie prawa. Zatem praworządne społeczeństwo to takie, w którym normy prawne są powszechnie przestrzegane. Skoro dotyczy społeczeństwa ,dotyczy też państwa jak również innych organizacji.

Obecnie w niemal całej Europie trwa dyskusja o praworządności. Dyskutują również niemal wszyscy politycy a zwykły skromny obywatel nie może zrozumieć dlaczego mówi się o praworządności pomijając słuszność prawa. Bo co z tego, że w państwie będzie przestrzegane prawo, skoro to prawo będzie złe. Będzie niesprawiedliwe i wbrew logice. Praworządność nie jest pojęciem ekonomicznym więc nie ma uzasadnienia rozwijania tego tematu na tym blogu. Jednak, ponieważ prawo ma ewidentny wpływ na zjawiska ekonomiczne, dlatego warto o tym pamiętać.

Przyczynkiem do zamieszczenia niniejszej publikacji jest zwrócenie uwagi na jakość prawa. Otóż w Polsce obowiązuje prawo, nakazujące Polakowi, który w dobrej wierze kupił w Polsce samochód, ukradziony obywatelowi Belgii, aby zwrócić ten samochód. W Belgii natomiast obowiązujące prawo uznające, że jeżeli Belg kupi w dobrej wierze samochód kradziony, to staje się automatycznie jego właścicielem. Zauważyć należy, że w tym przypadku prawo polskie chroni obywatela Belgii zamiast Polaka. Ten przykład pokazuje w jaki sposób jest przestrzegana w Polsce Konstytucja RP [2]. Czy wymienione prawo jest sprawiedliwe[3]?

W wielu krajach dowodem własności pojazdu samochodowego jest dowód rejestracyjny. W Polsce mimo, że właściciel wpisany jest do dowodu rejestracyjnego przez organ państwowy (np. Starostwo Powiatowe) to nic nie znaczy.

Handel kradzionymi samochodami ” kwitnie” od wielu dekad i Państwo Polskie nie zabezpiecza obywateli przed tym procederem. Owszem słyszymy wiele porad na temat zabezpieczenia przed kradzieżami, ale ten obowiązek spoczywa przecież na organach państwowych.

Ściganie złodziei to za mało. Należy wprowadzić mechanizmy uniemożliwiające handel kradzionymi pojazdami. Nawet najprostszy sposób np. obowiązek rejestracji zamiaru sprzedaży samochodu przez sprzedającego, na portalu państwowym już odstraszał by nieuczciwych sprzedawców. Oczywiście po takiej rejestracji odpowiednie organy państwowe mogły by zbadać pojazd (czy nie jest kradziony) i dać gwarancję obywatelowi, że zakup tego auta jest bezpieczny. Taka procedura przyniosła by wiele oszczędności. Mniej kradzieży – mniej pracy dla policji, prokuratury i sądów!

[1] Źródło: sjp. Sprawiedliwość – „uczciwe, prawe postępowanie” (sprawiedliwe prawa, sprawiedliwy ustrój, sprawiedliwy wyrok). Proszę zwrócić uwagę na fakt, że sprawiedliwość nie posiada w Sjp. żadnych przymiotników jak np socjalistyczna, demokratyczna, obywatelska, praworządna, państwa prawa itd., itp.

[2] Art. 5 mówiący o bezpieczeństwie, które należy rozumieć szeroko, nie zawęża do obronności militarnej. Bezpieczeństwo obywateli dotyczy wielu obszarów. Również rynków, w tym handlu samochodami używanymi.

[3] Warto zauważyć, że proces legislacyjny zaczyna się w zaciszu gabinetów polityków. Potem projekty prawa są poddawane swoistej „obróbce” i przegłosowane w Sejmie przez posłów zależnych od tych polityków. Kto się sprzeciwi to jest przeważnie odseparowany od różnego rodzaju profitów. Pamiętać należy, że proces wybierania posłów nie jest demokratyczny w sensie tego słowa.

Jedna uwaga do wpisu “Praworządnie czy sprawiedliwie?

  1. Adam pisze:

    Ustanawianie prawa to tak jak pan napisał odbywa się często w zaciszu gabinetów. Prawo jest b. często niesprawiedliwe. Moim zdaniem źródłem złego prawa jest konstytucja i ordynacja wyborcza. Pozdrawiam

    Polubienie

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s