Koncern korzystny czy nie?


W programie Woronicza 17, w niedzielę 22 marca Błażej Spychalski [1] powiedział, że PKN Orlen przejmuje kontrolę nad Lotosem bo to są spółki Skarbu Państwa, które prowadzą że sobą walkę gospodarczą i dalej tak być nie może, bo taka konkurencja [2] nie jest korzystna dla nas – obywateli.

Podkreślił, że Skarb Państwa to majątek nas wszystkich [3]. Z jego wypowiedzi wynika pewna sprzeczność. Mianowicie każdy Polak jest właścicielem cząstki majątku Skarbu Państwa, do którego bez wątpienia należy spółka PKN Orlen i dlatego powinien mieć wpływ na to w jaki sposób jego majątek jest wykorzystywany. Nie może być tak, że o tym decyduje prezes Orlenu [4].

Owszem, trzeba do tego podchodzić biznesowo, ale biznes ma być zawsze korzystny dla właściciela, czyli dla każdego z Polaków. Nie można majątku Polaków wykorzystywać przeciwko nim samym, a takie zagrożenie w przypadku powstania koncernu istnieje.

Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek wielokrotnie publicznie oznajmiał, że Orlen będzie przejmował kontrolę nad podmiotami, których koncentracja zmierzać będzie do tworzenia koncernu multienergetycznego. Ostatnio zapowiedział przejęcie kontroli nad spółką PGNiG [5].

Dla przeciętnego podatnika nie zawsze jasne są znaczenia słów koncern i przejęcie. Otóż jeżeli Prezes Daniel Obajtek mówi o przejęciu to należy przez to rozumieć przejęcie kontroli z racji objętego kapitału, nie połączenie. Jeżeli zapowiada budowę koncernu to wiadomo, że chodzi o koncentracjię kapitału, czyli zakup akcji  lub udziałów firm mających wejść w skład koncernu.

Firmy te zachowują odrębną osobowość prawną i odrębne organy korporacyjne – w tym przede wszystkim odrębny zarząd.

Następstwem powstania koncernu może być: ograniczenie konkurencji, zwiększenie zysków i swobody gospodarczej, jak również osiągnięcie wpływu na decyzje państwa.

Ograniczenie konkurencji w wyniku kontroli Orlenu nad Lotosem, Energą czy PGNiG-e może spowododać niekontrolowany wzrost cen paliw płynnych, energii elektrycznej oraz gazu. To z pewnością nie leży w interesie Polaków [6].

Przysłowiowe kółko się zamknęło. Wygląda na to że w interesie właściciela powstaje koncern multienergetyczny po to by dzialać wbrew interesom Polaków?

Raczej to niemożliwe ale realne w opisanych okolicznościach?[1]

Wczoraj (12.05.2021) media podały informację, którą przekazał wicepremier Jacek Sasin, że powstanie nowy Orlen czyli koncern i nastąpi połączenie Lotosu, Orlenu i PGNiG, po czym dodał, że nastąpi wchłonięcie tych spółek przez Orlen. Zdaje się, że ten mętlik wyjaśnia wszystko, a ponieważ zdaniem wiceministra to wszystko dla dobra Polski, to wydaje się oznaczać koniec dyskusji. Pozostaje zatem życzyć powodzenia co niniejszym czynię.

[1] Błażej Henryk Spychalski – polski polityk, samorządowiec i prawnik, od 2018 rzecznik prasowy prezydenta RP i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. 

[2] Minister Spychalski pominął jeden z najważniejszych elementów podstaw konkurencji. Mianowicie tym, że występuje w niej (w konkurencji doskonałej)

  • nieograniczona liczba konkurentów na rynku,
  • brak ingerencji władz- tylko i wyłącznie rynek ustala cenę poprzez popyt i podaż,

[3]https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-03-16/blazej-spychalski-gosciem-graffiti-ogladaj-od-745/

[4] Należy podkreślic, że powołanie Daniela Obajtka na prezesa zarządu PKN Orlen ni było poprzedzone konkursem! Prezesa wybrano w zaciszu gabinetu Rady Nadzorczej. Warunki jakie określono dla kandydata na prezesa pozostawia bez komentarza.

[5] źródło: Twitter 11.05.2021 r.

[6] Wiadomo powszechnie, że konkurencja jest po to by konkurenci proponowali klientom lepsze produktu i lepsze ceny. Zlikwidowanie konkurencji tylko dlatego, że konkurują ze sobą podmioty tego samego właściciela, to droga do monopolu.

[7] W sprawozdaniu finansowym Zarządu PKN Orlen za 2020 rok wykazano, że spółka osiągnęła stratę w wysokości 2 356 milionów zlotych, a przychody zmalały blisko o 30 mld złotych, co jest zjawiskiem niepokojącym.

Jedna uwaga do wpisu “Koncern korzystny czy nie?

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s