Rząd zakończył mętlik!


W dniu 12.05.2021 roku Rząd RP przyjął uchwałę o konsolidacji spółki PKN Orlen SA i spółek Lotos SA oraz PGNiG SA. Konsolidacja nastąpić ma na zasadzie art. 492 § 1 pkt.1[1]. Konsolidacja w tym przypadku nastąpi przez połączenie majątku wymienionych spółek.

Ta uchwała wyjaśnia ostatecznie, że spółką przejmującą jest Orlen, a spółkami przejmowanymi są dwie pozostałe. Zatem koniec z informacjami ogólnikowymi, jakie dotąd krążyły w mediach. [2]

Realizacja uchwały spowoduje, że spółki Lotos i PGNiG przestaną istnieć. Na rynku pozostanie nadal spółka PKN Orlen SA. Jej zarząd stanie przed niezwykle trudnym zadaniem, bowiem będzie musiał przeprowadzić restrukturyzację spółki w wielu obszarach.

Zadanie to będzie bardzo trudne dlatego, że rok 2020 był szczególnie niekorzystny dla rafinerii krajowych.

Według Raportu POPiHN, w 2020 r. rafinerie krajowe przerobiły 25,8 mln ton ropy naftowej, co oznacza spadek o 1, 4 mln ton w stosunku do roku 2019.

Mimo spadku przerobu rafinerie i petrochemia utrzymały marże dzięki temu, że notowania ropy naftowej kupowanej do Polski w 2020 obniżyły się o 35%. To zjawisko spowodowało, że ceny paliw rynku sprzyjały sprzedaży.

W 2020 r. rynek pliw płynnych – benzyny silnikowe, olej napędowy i autogaz zmniejszył się w stosunku do 2019 r. o 4 proc., a dynamika sektora paliw płynnych spadła o ok 6 p.proc.

Korzystne ceny detaliczne (średnio niższe o 12 %) sprzyjaly popytowi w kraju, a mimo tego konsumpcja paliw silnikowych w 2020 r. była niższa o 2,3 mln m3 od konsumpcji w 2019 r., co stanowi spadek o ok. 7,5%. Taki trend utrzymuje się również w bieżącym roku.

Wszystkie wyżej przedstawione dane wskazują wyraźnie, że „nowa” spółka PKN Orlen w obszarze działalności rafineryjnej, petrochemicznej oraz na stacjach paliw spotka się na rynku z dużymi problemami [2]. Podobne trudności spółka napotka na rynku produkcji i handlu energią elektryczną oraz na rynku gazu.

Zatem, pierwsze lata działalności „nowej” spółki mogą przynosić straty czemu zapobiec może właściwie przygotowana restrukturyzacja i jej przeprowadzenie. Dodatkowo sytuację pogarsza strata w wysokości blisko 2,3 mld zł, którą Orlen zanotował w 2020 roku.

[1] Zgodnie art. 492 § 1 KSH „Połączenie może być dokonane:
1)przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie);”

[2] Szerzej czytaj na tym blogu: https://andrzejabramowicz.wordpress.com/

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s