Prezes swoje, rząd swoje i politycy swoje


Na portalu dziennik.pl 14 maja br., zamieszczono artykuł, którego dwa fragmenty zamieszczono poniżej. Oto one:

  1. Obajtek pytany w piątek w Radiu Gdańsk o przejęcie firmy PGNiG i Grupy Lotos przez Orlen powiedział, że musi powstać polski koncern multienergetyczny, który będzie miał przychody rzędu 200 mld zł i 4 istotne filary działalności. Tylko taki koncern może się utrzymać na rynku, może inwestować, choćby w offshore’y na Bałtyku. Tego w żadnym wypadku nie udźwignie ani sam Lotos, ani sam Orlen. Do tego potrzeba koncernu, który będzie zdywersyfikowany i będzie miał stabilne fundamenty finansowe– zaznaczył prezes PKN Orlen[1].
  2. Obajtek zwrócił uwagę, że multikoncern, który powstanie z połączenia Orlenu, Lotosu, Energi, PGNiG i Ruchu, będzie obsługiwał nawet 19 milionów klientów. Dodał, że zależy mu, aby ich obsługa odbywała się jak najsprawniej. Chciałbym doprowadzić do tego, że nasz klient na jednej fakturze otrzyma rachunek za [2] prąd, za gaz, za paliwa, z których korzystał. Dziś najbardziej deficytowym towarem jest czas, dlatego klient chce jak najszybciej wszystko załatwić, czy to jedną fakturą, czy comiesięczną dyspozycją do banku – podkreślił [1]

Te dwa fragmenty mogą świadczyć o tym, że Prezes Daniel Obajtek widocznie jest bardzo zatroskany o Polskę, bo nawet nie zauważył, że koncernu nie będzie, bo tak zdecydowal Rząd RP w środę 12 maja.

Zgodnie z podjęta uchwalą Rada Ministrów uznała, że połączenie spółek: Polski Koncern Naftowy ORLEN Spółka Akcyjna, Grupa LOTOS Spółka Akcyjna oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Spółka Akcyjna, nastapi przez przejęcie zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych. Powstanie więc „Nowy Orlen”.

W uchwale zastrzeżono weryfikację zasadności zastosowania takiej formuły (przejęcia) przez doradców finansowych i prawnych Skarbu Państwa. Oznacza to, że decyzja Rady Ministrów może ulec modyfikacji.

Tymczasem, jak wynika z cytowanych fragmentów artykułu z portalu dziennik.pl prezes Daniel Obajtek dalej, jakby nie znał uchwały RM opowiada o koncernie multienergetycznym [3].

Ale nie tylko prezes Obajtek myli pojęcia fuzja, korporacja, koncern. Ważni politycy też popełniają błędy. Oto wypowiedź z dnia 20.05.2021 roku ważnego polityka:

„Taka fuzja umożliwi nam takiej korporacji, która w zasadzie zablokuje możliwość wrogiego przejęcia, ale przede wszystkim utworzyć koncern na poziomie europejskim[4].”

Tak więc informacje płynące z mediów należy uważnie czytać i zrozumieć.

[1] Fragmenty tekstu pochodzą z : https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8163178,fuzja-lotosu-z-orlenem.html

[2] CIekawe w jaki sposób na półrocznej fakturze za prąd przeciętny obywatel otrzyma rachunek za paliwo, ktore tankuje raz albo dwa w miesiącu,

[3] Może Prezes uważa że po połączeniu wymienionych spółek ” Nowy Orlen” mając kontrolę nad Ruchem SA i Polska Press będzie zarządzał koncernem, tylko, że to nie będzie koncern multienergetycznym ale multienergetycznoprasowy.

[4]https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/jaroslaw-kaczynski-w-wywiadzie-dla-interii-mowi-o-pko-bp-orlenie-i-polskim-ladzie/nfe5mxb

2 uwagi do wpisu “Prezes swoje, rząd swoje i politycy swoje

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s