Finanse publiczne


W świetle literatury przedmiotu Daniel Obajtek ma rację mówiąc, że pieniądze na odprawy zwalnianych pracowników Polska Press nie są pieniędzmi publicznymi. [1]

Ważnym jest fakt dlaczego Prezes to mówi? Czy dlatego, żeby ukryć fakt wydawania pieniędzy, które mimo, że nie są sklasyfikowane jako pieniadze publiczne to jednak pochodzą z państwowego majątku? Tego nie dowiemy się od niego.

Sami musimy zastanowić się skąd pochodzą pieniądze znajdujace się w spółce Polska Press, ktora w 100% jest własnoścìą PKN Orlen SA. Przecież to spółka, ktorej głównym akcjonariuszem jest skarb państwa. Więc nie trzeba się niczego domyślać. Pieniądze w spółce pochodzą z majatku, który jest własnością akcjonariuszy czyli:

  • Skarbu Państwa,
  • pozostałych akcjonariuszy.

Bez wątpienia w pierwszym wypadku – Skarb Państwa – to własność Polaków, natomiast pozostali akcjonariusze też w wielu przypadkach to Polacy.

Zatem, nawet gdyby przyznać rację Panu Prezesowi, że odprawy wypłacane zwalnianym pracownikom to nie są pieniądze publiczne, to rownież nie są to pieniądze prywatne Pana Obajtka, z którymi może robić co zechce.

Co najwyżej są to pieniądze, którymi Pan Obajtek powinien dysponować z należytą starannością, w żadnym razie nie powinien wydawać ich rozrzutnie, bez uzasadnionej potrzeby!

Pan Obajtek wtrąca się w proces zwalniania pracownikow w spółce, w ktorej nie jest kierownikiem zakladu pracy i nie ma kompetencji w tym zakresie. Nawet publiczne tlumaczenie skąd nie pochodzą pieniądze na odprawy dla zwalnianych pracowników też nie należy do jego obowiązków!

Zwalnianie pracowników i przyznawanie im odpraw powinno wynikać z odpowiednich umów o pracę. W innym razie przyznanie takiej odprawy może budzić wątpliwości. Dlatego odprawy w tym przypadku powinny być transparentne i nie mogą wynikać z uznaniowości.

[1] Zgodnie z przepisami o finansach publicznych art. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych, finanse publiczne obejmują procesy związane z gromadzeniem środków publicznych oraz ich rozdysponowywaniem.

2 uwagi do wpisu “Finanse publiczne

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s