Czy Unia się oplaca?


Z danych jakie zaprezentowali Patryk Jaki i dr Krysiak z SGH w sprawie obecności Polski w UE wynika, że to uczestnictwo się nie opłaca. Eksperci do tego twierdzenia mają różne podejście. Kto ma rację każdy z śledzących ten spór musi rozstrzygnąć sam.

Na tym blogu to zagadnienie opisane jest w publikacji p.t. „Saldo rozliczeń” [1].

Warto zauważyć, ze transfer zysku zagranicznych firm poza Polskę jest czymś normalnym i odwrotnie. Jednak podkreślić należy, że polskie firmy, które działają na terenie Unii Europejskiej również zyski osiągane we wspólnocie również transferują do Polski.

Fakt, że w porównaniu z Niemcami zyski Polaków są zdecydowanie mniejsze i w tym względzie Patryk Jaki i prof. Krysiak mają rację.

Zatem nasuwa się rekomendacja, że aby wykluczyć zjawisko wykorzystywania państw słabszych gospodarczo, parlament UE powinien uchwalić system rekompensat uwzględniający różnice wielkości gospodarek państw wspólnoty.

[1] https://wp.me/p4UNcD-1Yv

4 uwagi do wpisu “Czy Unia się oplaca?

  1. Jurek pisze:

    Warto pamiętać, że aby wytransferować zysk to najpierw trzeba go osiągnąc, a jeszcze wcześniej trzeba zainwestować . Oczywiste więc, że no. Firmy niemieckie więcej zysków ściągają z Polski niż jest w drugą stronę. Ale bierze się to stąd, że po prostu inwestycje naszych firm za granicą są mizerne.

    Polubienie

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s