Z danych jakie zaprezentowali Patryk Jaki i dr Krysiak z SGH w sprawie obecności Polski w UE wynika, że to uczestnictwo się nie opłaca. Eksperci do tego twierdzenia mają różne podejście. Kto ma rację każdy z śledzących ten spór musi rozstrzygnąć sam.
Na tym blogu to zagadnienie opisane jest w publikacji p.t. „Saldo rozliczeń” [1].
Warto zauważyć, ze transfer zysku zagranicznych firm poza Polskę jest czymś normalnym i odwrotnie. Jednak podkreślić należy, że polskie firmy, które działają na terenie Unii Europejskiej również zyski osiągane we wspólnocie również transferują do Polski.
Fakt, że w porównaniu z Niemcami zyski Polaków są zdecydowanie mniejsze i w tym względzie Patryk Jaki i prof. Krysiak mają rację.
Zatem nasuwa się rekomendacja, że aby wykluczyć zjawisko wykorzystywania państw słabszych gospodarczo, parlament UE powinien uchwalić system rekompensat uwzględniający różnice wielkości gospodarek państw wspólnoty.
To teraz jest zrozumiałe. Przedstawione przez Jakiego informacje są prawdziwe ale pod warunkiem tego co Pan napisał. Pozdrawiam , I.K.
PolubieniePolubienie
Warto pamiętać, że aby wytransferować zysk to najpierw trzeba go osiągnąc, a jeszcze wcześniej trzeba zainwestować . Oczywiste więc, że no. Firmy niemieckie więcej zysków ściągają z Polski niż jest w drugą stronę. Ale bierze się to stąd, że po prostu inwestycje naszych firm za granicą są mizerne.
PolubieniePolubienie
Unia na pewno się opłaca. Ważne tylko aby wybory do parlamentu były demokratyczne.
PolubieniePolubienie
Unia się opłaca Milerowi, Sikorskiemu, Rosatiemu, Tuskowi i im podobnym?
PolubieniePolubienie