Chodzili po niebie, czyli ekonomiczne aspekty wystawy w Dubaju


Portal nasze.fm zamieścił kilka dni temu artykuł sponsorowany przez tajemniczego klienta. Jednak nie trudno się zorientować, że sponsorem artykułu są podatnicy, którzy utrzymują Urząd Marszałkowski w Łodzi [1].

Marszałek Grzegorz Schreiber w rozmowie. Zdjęcie pochodzi ze strony Urzędu Marszałkowskiego.

Wystawa w Dubaju według zapowiedzi Pana Marszałka ma przynieść wielkie korzyści – „Expo było możliwością zaprezentowania „całemu światu tego, co w naszym województwie najlepsze ” Marszałek podobno był tam też m.in. ambasadorem wystawy [2].

Pan Marszałek na wystawie.

Jak podał portal nasze.fm – „W Zjednoczonych Emiratach Arabskich zaprezentowali się artyści Teatru Wielkiego, muzycy Filharmonii Łódzkiej, a także twórcy ludowi. Warsztaty rękodzieła, w tym wiązania chust łowickich, cieszyły się zresztą dużą popularnością.” [3].

Pan Schreiber zamiast podać się do dymisji bryluje na salonach wystawy w Dubaju [4], po czym oznajmia o tym w sponsorowanym pieniędzmi podatników, w zasadzie w nie bardzo wiadomym celu, artykule?

Na wystawie nie było syna Pana Marszałka Łukasza Schreibera i jego żony Marianny. Pozostali w kraju gdyż podobno bardzo zajęci są kreowaniem kariery Marianny jako modelki we współpracy z przychylną stacją telewizyjną TVN [5].

Ekonomiczne aspekty wystawy

Expo 2020 – światowa wystawa, która odbywa się w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) w terminie od 1.X.2021 do 31.III.2022 roku.
Wystawa odbywa się po hasłem
„Łączenie umysłów”. Celem wystawy to korzyści dla organizatora i wystawców. W syntetycznym ujęciu korzyści dla organizatora to:

 • po pierwsze, Expo 2020 dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich ma zwiększyć o 1,5 proc. produkt krajowy brutto,
 • po drugie, na projektach infrastrukturalnych związanych z wystawą Dubaj i państwo (ZER) ma zyskać ok. 6,9 mld dolarów.

Dla województwa łódzkiego na korzyści określone w sponsorowanym artykule składają się:

 1. Satysfakcja Pana Marszałka, że cały świat dowiedział się co w naszym województwie jest najlepsze,
 2. Wizualizacja pawilonu, gdzie zwiedzający chodzili po niebie a nad głowami mieli rosnące rośliny,
 3. Euforia podatników, że to wszystko bardzo małym kosztem?

Nie ma natomiast żadnej informacji, jakie korzyści odniosą bezpośrednio mieszkańcy województwa, dlatego warto aby pan Marszałek przedstawił wszystkie korzyści dla mieszkańców w sposób nie tylko hasłowy ale w przełożeniu na konkretne liczby i wartości.

[1] komu służy wydawanie pieniędzy podatników na takie artykuły również nie trudno się zorientować.

[2] Czy był ambasadorem honorowym, czy płatnym tego nie wyjaśniono?

[3] Najciekawsza informacja dotyczy warsztatów wiązania chust łowickich. Zapewne ma to związek z przymiarką do zamiany wszystkich używanych przez społeczność arabską, mężczyzn i kobiet, chust arabskich na łowickie?

[4] W cywilizowanej partii, w cywilizowanym i sprawiedliwym państwie po występach synowej Marianny Marszałek -polityk piastujący stanowisko państwowe spaliłby się ze wstydu i podałby się natychmiast do dymisji.

[5] Podobno z powodu Marianny Łukasz może wkrótce podać się do dymisji? Teraz z trudem dźwiga ciężar ministerialnej teki,może przytłacza go zawrotna kariera żony.

8 uwag do wpisu “Chodzili po niebie, czyli ekonomiczne aspekty wystawy w Dubaju

 1. Zenon pisze:

  Jak to możliwe, że Ci Panowie jeszcze piastują państwowe stanowiska.
  Czy można wyobrazić sobie Prezydenta, którego żona wycina takie numery? Dymisja pilnie wymagana.

  Polubienie

 2. Ferik pisze:

  Pieniądze podatników często wydaje się nie patrząc na dobro mieszkanców. Najlepsze jest, że wodzowie PIS nie umieli wygrać wyborów w Zduńskiej Woli!

  Polubienie

 3. Zenon pisze:

  Panie Andrzeju, niech Pan napisze o kolesiach Marszałka ze Zduńskiej, ktortch zatrudniono u Marszałka i w spółkach państwowych. To prawie cała partia. Taka duża, a nic nie może.

  Polubienie

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s