„Port, to jest poezja…”


Terminal w Karsznicach

Jak „obudzić” Karsznice propozycji było wiele. Najbardziej atrakcyjne moim zdaniem były dwa pomysły. Pierwszy, Geotermia Karsznice, drugi, Port Multimodalny.

W 2006/7 powstał pomysł wybudowania Geotermii Karsznice. Realizacją tego pomysłu zajął się zarząd spółki miejskiej MSC. Powstał projekt, zgromadzono fundusze, pozyskano tereny. W sierpniu 2008 otrzymano koncesję. Projekt zakładał wykorzystanie wód geotermalnych do ogrzewania mieszkań oraz balneologii. Zamiast Geotermii Karsznice wybudowano Ratusz [1].

W 2013 roku przygotowano projekt Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Zduńska Wola Karsznice. MOF powstał z inicjatywy samorządów: powiatów Zduńskiej Woli i Łasku oraz gmin Zduńska Wola i Sędziejowice oraz gminy miasto Zduńska Wola. W ramach projektu powstać miał port przeładunkowy i łącznik do drogi ekspresowej S8, oraz inne inwestycje.

Projekt portu dotychczas nie został zrealizowany mimo, że „odgrzewano go” przed wyborami samorządowymi w 2014 i w 2018 roku oraz parlamentarnymi w 2019 roku. Później realizacją inwestycji zajęły się PGE i Betrans sp. z o.o. w Bełchatowie, oraz PKP Cargo Terminale.

Teraz, Spółka PKP Cargo Terminale 29 lipca zawarła umowę z firmą ZUE na budowę portu multimodalnego w Zduńskiej Woli – Karsznicach. Już 1 sierpnia nastąpiło przekazanie placu budowy wykonawcy. Terminal multimodalny w Zduńskiej Woli Karsznicach jest więc w budowie [2].

Nawet w Szadku mieszkańcy wiedzą o tej budowie. Powiedział im o tym marszałek Grzegorz Schreiber 28 czerwca 2022 roku [3]. Ciekawe gdzie jeszcze będzie o tym opowiadał. Czyżby marszałek Grzegorz Schreiber liczył na to, że w nadchodzących w 2023 roku wyborach samorządowych Jego kandydat wygra prezydenturę w Zduńskiej Woli? A może liczy także na to, że Jego kandydat zostanie burmistrzem w Szadku?

[1] Fragment mojej publikacji na tym blogu – „30 sierpnia 2008 r. miasto otrzymało koncesje na wykonanie próbnego odwiertu geotermalnego. Było to wielkie osiągnięcie, bowiem w tamtym czasie tylko 16 miast Polski dostąpiło tego zaszczytu. I odwiertu na koszt państwa. Moje zainteresowanie geotermią jest dwojakie. Poznałem szereg problemów technicznych, jak i ekonomicznych. Generalnie poza barierami ekonomicznymi, głównym hamulcem w budowie Geotermii Zduńska Wola, była bariera polityczna. Pamiętam jak projekt Geotermii Karsznice przykryto budową Ratusza. Wynikało to z ambicji czysto politycznych liderów dwóch obozów, Forum Praca Rodzina Sprawiedliwość i Małej Ojczyzny, walczących o władze w mieście. Kiedy ten drugi obóz przegrał, plany geotermii zniknęły jak bańka mydlana. Dla pokazania jak „Geotermia Karsznice” jest nieopłacalna wykorzystano ówczesnego, nowo powołanego prezesa MSC sp. z o.o. w Zduńskiej Woli, długoletniego bezrobotnego, byłego działacza związkowego zwolnionego z EC, Zbigniewa Piotrowskiego. Startował on na prezydenta miasta i przegrał, ale udało mu się zostać radnym. Czyli stał się osobą chronioną z mocy prawa i późniejsze jego „wybryki”, że nie należy kontynuować geotermii, pozbawiły miasto jedynej szansy cywilizacyjnej na jego rozwój, porównywalnej, nie bójmy się tego powiedzieć, do Uniejowa albo pobliskich Poddębic skąd pochodzi. Myślę, że miał świadomość co robi, ponieważ sprawa ta, była bardzo żywa, zwłaszcza w radzie miejskiej, która podjęła stosowne uchwały w tym temacie i wydała 2 miliony na podniesienie kapitału założycielskiego spółki MSC z przeznaczeniem na geotermię. Jakie pojęcie ma Piotrowski o geotermii, to świadczy jego wypowiedź na sesji w 2009 roku, kiedy Ś.P. radny, Piotr Michalski zapytał Piotrowskiego, dlaczego zmarnowana została koncesja na odwiert. Zbigniew Piotrowski odpowiedział – „też mi sprawa, taka kartka z koncesją kosztuje 100 złotych, więc o co chodzi radnemu?” Przypomnę, że koncesję otrzymuje się tylko raz! Wypowiedź Zbigniewa Piotrowskiego z pewnością miała na celu zdyskredytowanie jego poprzednika prezesa MSC Ewy Abramowicz, która ciężką pracą doprowadziła spółkę do najlepszego wyniku finansowego w historii oraz spełniła wszystkie niezbędne wymagania do uzyskania koncesji. Wypowiedź Zbigniewa Piotrowskiego świadczy o jego ignorancji.

[2] Źródło: https://zdunskawola.naszemiasto.pl/jest-umowa-na-budowe-terminalu-w-zdunskiej-woli-karsznicach/ar/c3-8930199

[3] „Nie sposób państwu nie zakomunikować najważniejszej wiadomości, z jaką dziś do was przyjeżdżam. Wiadomości, na przekazaniu której zależało mi bardzo właśnie tutaj, w powiecie zduńskowolskim. Decyzją Zarządu Województwa Łódzkiego PKP Cargo otrzyma dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego na budowę terminalu drogowo-kolejowego w Karsznicach. Właśnie spełnia się marzenie, które tu, w tej okolicy istniało od wielu lat. Do tej pory tych marzeń nikomu nie udało się zrealizować. Mam nadzieję, że nam się uda. Jesteśmy przed podpisaniem umowy z Zarządem PKP Cargo – mówił marszałek Grzegorz Schreiber.” Źródło: https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/prawie-46-milion%C3%B3w-z%C5%82otych-na-budow%C4%99-terminala-multimodalnego-w-karsznicach

5 uwag do wpisu “„Port, to jest poezja…”

 1. Anonim pisze:

  To co zrobił Pan Piotrowski to karygodnie. Dlaczego toleruje się jego obecność do dzisiaj w życiu politycznym i gospodarczym. to jakaś tajemnica? Panie prezesie Czarnecki do dzieła!

  Polubienie

 2. Zwolennik PiS pisze:

  Takich jak Pan Piotrowski w PiS jest wielu. Zrobią to co im każą. Ale PiS i tak jest słaby. W ostatniej kampanii na prezydenta w Zduńskiej Woli miejscowi pseudo działacze nie dawali rady i do Zduni przyjechali premier Morawiecki, minister sportu oraz minister gospodarki. Też nie dali rady. Nawet Jarosław Kaczyński przyjechał i Kunert przegrał z kretesem.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Piotr pisze:

  Tak łatwo zniweczyć plany rozwoju miasta kiedy w spółkach miejskich zasiadają pseudo fachowcy pokroju Piotrowskiego z MSC i jemu podobni, nie wspominając o członkach Rad Nadzorczych – lenie bez pojęcia – byle tylko z nadania partyjnego.

  Polubienie

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s