Konkurencja nie śpi!


Zduńskowolanie czekają na IV kwartał 2023 roku, kiedy zostanie oddany do użytku Centralny Terminal Multimodalny (CTM) w Zduńskiej Woli-Karsznicach. Przypomnę, że koszt inwestycji to 124,5 mln zł brutto (101,2 mln zł netto).

Największy w Polsce Terminal DCT w Gdańsku. Źródło: http://www.gdańsk.pl

Moce przeładunkowe w CTM w Zduńskiej Woli-Karsznicach docelowo wyniosą 220 tys. TEU rocznie [1], [2]. Władze PKP Cargo twierdzą, że terminal będzie największym obiektem w centralnej Polsce.

„Centralny” nie oznacza jedyny w centrum Polski, naszego województwa (łódzkiego). W tym obszarze Polski inwestycji tego typu zaplanowano więcej.

Francuska firma Spedcont zapowiedziała, że zainwestuje 80 mln złotych w rozbudowę terminala kolejowego w dzielnicy Olechów w Łodzi [3]. Dzięki tej inwestycji zdolność przeładunkowa portu w Olechowie osiągnie 100 tys.TEU rocznie. Będzie to stanowić blisko połowę zdolności CTM W Zduńskiej Woli-Karsznicach [4].

Rozbudowa terminala w Olechowie ma rozpocząć się niebawem, a zakończyć w terminie podobnym jak budowa CTM, pod koniec 2023 roku, czyli przed wyborami samorządowymi.

Niedawno zrealizowano podobną inwestycję w Kutnie. Z pomocą środków finansowych Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi powstał PCC Terminal Kutno [5]. Roczne możliwości przeładunkowe to 250 tys. TEU, czyli o 30 tys. TEU więcej od terminala w Zduńskiej Woli-Karsznicach [6].

[1]. Nazwa jednostki miary pochodzi od standardowego kontenera o wymiarach 20 × 8 × 8,5 stopy, czyli 6,10 × 2,44 × 2,59 metra lub mniej więcej 39 m3. Kontenery takie były w powszechnym użyciu od lat 60. XX wieku.

[2] W 2021 roku w Polsce funkcjonowały 43 terminale intermodalne o łącznej powierzchni składowania 228 528 TEU i deklarowanej rocznej przepustowości ponad 9,6 mln TEU. Największym terminalem w Polsce jest DCT w Gdańsku. Źródło: Urząd Dozoru Kolejowego.

[3] Terminal w Olechowie z powodzeniem działa od 2013 roku. Od tego czasu marszałek województwa łódzkiego ulokował w „Olechowie” szereg dotacji z RPO.

[4] W Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE), rośnie liczba pociągów kursujących Nowym Jedwabnym Szlakiem. „W 2016 roku było ich 250, rok później już 350, dziś blisko 500”. Źródło: money.pl

[5] Nowoczesny obiekt terminalowy, mieści się bezpośrednio przy linii kolejowej E-20, łączącej Berlin z Warszawą i dalej Moskwą oraz w pobliżu głównej linii kolejowej Północ-Południe (E-65/131)), w korytarzu transportowym Bałtyk-Adriatyk, a także w pobliżu dróg krajowych i autostrad m.in.: Autostrady A1, A2, DK92, DK1, DK60. Źródło: https://www.pccintermodal.pl/terminal-kutno/

[6] Władze PKP Cargo twierdzą, że terminal w Zduńskiej Woli-Karsznicach będzie największy w centralnej Polsce ( 220 tys. TEU), a PCC Terminal Kutno posiada zdolność 250 tys. TEU. Zatem, która informacja jest prawdziwa?

3 uwagi do wpisu “Konkurencja nie śpi!

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s