Spółki samorządowe


W okresie transformacji ustrojowej po 1989 roku ktoś wpadł na pomysł aby samorządy w celu realizacji zadań własnych tworzyły spółki prawa handlowego. Ten trend spotkał się z wielką przychylnością władzy, bowiem w tym okresie nadszedł też czas wyprzedaży tego co państwowe [1].

Działania te uzasadniano jednym zdaniem, że to co państwowe jest źle zarządzane i przynosi straty. Ponoć majątek w rękach samorządowców jest zarządzany lepiej. Najlepiej prosperuje to co prywatne. Czy to wszystko prawda pozostawiam ocenie czytelników.

Po okresie wielkiej wyprzedaży majątku państwa nastąpił „szał” na przekazywanie, istotnych z punktu widzenia państwa, spółek państwowych do spółki Orlen.

W samorządach natomiast prezydenci miast mają z majątkiem ulokowanym w swoich spółkach kłopot. Można tu wymienić Warszawę, Gdańsk, Wrocław, jak również mniejsze miasta.

Choćby ostatnie wydarzenia w Łodzi wiele mówią o tym, w jakiej kondycji są spółki miasta. Od wielu lat z kłopotami boryka się MPK Łódź, co można zrozumieć. Trudno jednak zrozumieć problemy łódzkich spółek wodnokanalizacyjnych. Dostarczanie wody i odbiór ścieków obok odbioru ” śmieci” to najlepszy biznes w działalności komunalnej w Europie, jak na świecie [2].

Wielki upadek w Łodzi przeżywają też spółki Bionanopark i Port lotniczy. Obie spółki są deficytowe: za 2021 r. przyniosły straty – lotnisko 31,8 mln zł strat, a Bionanopark 6,8 mln zł, [3].

Nadzór nad spółką Bionanopark sprawuje ekipa specjalistów ze Zduńskiej Woli pod egidą marszałka Grzegorza Schreibera. Ekipa ta składa się m.inn., z działaczy PiS: Adama Synowca i Roberta Florczaka [4].

Interesująca jest działalność spółki marszałkowskiej p.n. Inwestycje Medyczne Łódzkiego, której prezesem w 2019 roku z rekomendacji Grzegorz Schreibera został Marcin Rybka. Spółka ta w 2021 i 2020 roku zanotowała stratę odpowiednio: 14,5 mln i 65,9 mln złotych.

Marcin Rybka, były prezes zarządu spółki Inwestycje Medyczne Łódzkiego, obecnie prezes zarządu ŁARR. Źródło: naszemisato.zdunskawola.pl

Obecnie Marcin Rybka pełni funkcje prezesa zarządu w spółce marszałkowskiej ŁARR. Marcin Rybka to syn Czesława Rybki, byłego senatora Prawa i Sprawiedliwości i byłego zastępcy prezydenta Zduńskiej Woli oraz prezesa państwowej spółki Artech w Łodzi.

Jak wynika z podanych faktów spółki pod rządami samorządów przeważnie mają się źle.

W tej sytuacji należałoby zastanowić się czy spółki samorządowe powinny dalej funkcjonować? Może lepiej w ich miejsce utworzyć zakłady budżetowe?

[1] Spółki powinny funkcjonować jako zakłady budżetowe samorządów.

[2] W 2020 r. ZWiK zanotował stratę – 10 mln zł,

[3] Od 2007 r. budżet Łodzi do lotniska dopłacił blisko 400 mln zł.

[4] Osoby te nie są jedynymi, którzy zajmują stanowiska zależne od marszałka Grzegorza Schreibera. Osób zajmujących stanowiska w Urzędzie Marszałkowskim, spółkach samorządowych i państwowych, a pochodzących ze Zduńskiej Woli jest więcej. Szerzej o tym w poprzednich publikacjach na tym blogu.


Jedna uwaga do wpisu “Spółki samorządowe

  1. Rem pisze:

    Co w tym dziwnego, że spółki przynoszą straty. Przecież zanim prezes nauczy się czegokolwiek to musi minąć kilka naście lat i straty to normalka. Tak będzie dokąd będzie zatrudniać się po linii i na bazie.(sic!)

    Polubienie

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s