Nabici w miliardy i OZE


Na portalu zduńskawola.naszemiasto ukazała się informacja o tym jakoby KE przyznała dla Łódzkiego 2.7 miliarda euro. Informacje ilustruje zdjęcie zamieszczone pod tytułem artykułu.

Czytając dalsze informacje zamieszczone w artykule okazuje się, że dla pięciu województw, w tym Łódzkiego, przeznaczono łącznie ok. 3,85 mld euro. Środki te są przeznaczone dla:

  • Śląska
  • Małopolski
  • Wielkopolski
  • Dolnego Śląska
  • Łódzkiego

Projekty dotyczą wsparcia transformacji klimatycznej obszarów górniczych w wymienionych województwach.

Cieszymy się, tylko szkopuł w tym, że Autor publikacji połechtał czytelników Łódzkiego kwotą 2.7 mld euro przy czym Łódzkie otrzymało zaledwie 369,5 mln euro.[1]

Wsparcie jakie otrzymały województwa przeznaczone m.inn. jest na ograniczenie do 2030 r. wydobycia i spalania węgla brunatnego w wymienionych regionach.

Nabici w tytuł

Ostatnio media opanowała moda na tytuły mają zaszokować czytelnika. Po tytule owija się wełnę w bawełnę aby napisać jak najwięcej i jak najmętniej. Autor zapewne otrzymuje zapłatę za napisaną liczbę wierszy i może jeszcze premię za każdego czytelnika, który artykuł przeczytał? Jak zawsze czytelnika traktuje się przedmiotowo. Chyba najwyższy czas skończyć z takimi praktykami!

Nabici w OZE

Przypomnieć należy prowadzoną przez Polskę od wielu lat szeroko zakrojoną akcję, którą jest kampania na rzecz odnawialnych źródeł energii. Kampania zmierza m.inn. do tego, aby likwidować piece węglowe i montować pompy ciepła, napędzane energia elektryczną. Rząd namawiał aby montować instalacje fotowoltaiczne aby Polska ograniczała emisje dwutlenku węgla.

Teraz Polacy, którzy nie zlikwidowali pieców węglowych dostają finansowe wsparcie, są wygrani! Natomiast Polacy, którzy zamontowali w miejsce pieców węglowych pompy ciepła i zamontowali instalacje fotowoltaiczne nie otrzymują żadnego wsparcia. Jak to możliwe, że Polacy, którzy zrozumieli potrzebę zmian zostali nabici w przysłowiową butelkę. Instalacje woltaiczne to miliony ton zaoszczędzonego węgla i zapobieganie powstawania milionom ton CO2, jak również miliony nie wyciętych drzew.

Mamy więc dwa przykłady wsparcia transformacji klimatycznej wykluczające się nawzajem!

Zwracam się więc do Panów na zdjęciu, obradujących nad losem OZE, aby myśleli nie tylko o tworzeniu prawa, ale by to prawo było sprawiedliwe!

[1] Skąd Autor artykułu „wytrzasnął” dla Łódzkiego 2,7 mld euro? Z treści artykułu to nie wynika. Jaśniej te kwestie opisał portal nasze.fm.

2 uwagi do wpisu “Nabici w miliardy i OZE

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s