Ceny paliw


W środę 28 grudnia Daniel Obajtek uspokajał: „Powrót VAT-u zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej nie powinien mieć istotnego wpływu na ceny paliwa na naszych stacjach. Zrobimy wszystko, żeby te ceny były na podobnym poziomie i słowa dotrzymamy” – oświadczył.

Słowa dotrzymał i wywołał „burzę”!

Gromy „lecą” z prawej i lewej. Politycy uważają, że Orlen stosując obniżony VAT do 8% w zamian zwiększył marżę. Politycy się kłócą, bo nie mają zielonego pojęcia, o tym że Orlen to spółka akcyjna. Spółka prawa handlowego, natomiast nie jest to spółka partyjna, a tym bardziej polityczna.

Już wcześniej na tym blogu wspominałem o tym, że mieszanie samorządów w spółki prawa handlowego to nieporozumienie. Podobnie ma się jeśli chodzi o spółki tzw. Skarbu Państwa. Uważam, że spółki z kapitałem państwa lub samorządu nie powinny funkcjonować na zasadach spółek prawa Handlowego (KSH).

Orlen ma zarabiać i osiągać zyski. Nie jest zadaniem Orlenu spełnianie zachcianek politycznych. Fakt, że skarb państwa może „tuczyć’ się na dywidendach pobieranych z zysku i wpływać na działalność spółki nie do końca odpowiada założeniom KSH.

Jeśli chodzi o olej napędowy, jego cena była w grudniu 2022 roku najwyższa w Szwecji i wyniosła ponad 10 zł za litr! Najtaniej diesla tankowali Maltańczycy (5,68 zł). W Niemczech ON kosztował średnio 8,80 zł, a w Czechach – 7,99 zł.

w Polsce w stacjach Orlen w grudniu ON kosztował średnio ok. 7,5 zł/l. Gdyby odjąć od tej ceny 15% VAT (23-8), to litr ON kosztowałby ok. 6,4 zł, czyli ok. 1,1 złotego mniej. Jezeli przyjąć, że średnio Polacy przejeżdżają ok. 8607 km w ciagu roku, a zużycie paliwa w tym wypadku wyniesie 8 l/ 100 km, to ogólem średnio za rok Polacy zapłacili ok. 760 zł więcej niż wtedy, gdyby VAT był 8% – jak niektórzy twierdzą.

Te obliczenia dotyczą stacji pali Orlen-u. Czy właściciele innych stacji w zeszłym roku stosowali podobne ceny? Jakie stosują teraz w 2023 roku? Ciekawe jak podobne obliczenia wypadły by w stosunku do innych krajów UE? O tym politycy milczą!

Jedna uwaga do wpisu “Ceny paliw

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s