PIĘTNAŚCIE LAT W UNII EUROPEJSKIEJ


                  „Mogą oni nie zdawać sobie do końca sprawy z tego, co się stało, nie muszą przecież w pełni rozumieć kwestii gospodarczych, które za tym stały – ale wiedzą jedno: zostali oszukani przez tych, którzy namiawiali ich do wspierania projektu strefy euro i przyjęcia wspólnej waluty; przez tych, którzy obiecywali, że euro przyniesie niespotykany wcześniej dobrobyt, a biedniejsze kraje dołączą do grona bogatych”… 

                                                                               Joseph E. Stiglitz                                                                                – o kosztach jakie ponieśli szczególnie młodzi w państwach UE, które przyjęły euro.

Ekonomia czy wyborcza gra?

Minęło 15 lat obecności Polski w UE a wciąż podnoszony jest argument, Rząd RP chce „Polexitu”. Opozycja argumentuje to faktem, że jedna z pierwszych decyzji premier Beaty Szydło – zlikwidowanie flag europejskich, to dowód, że Polska zmierza pod obecnymi rządami do Polexitu [1].

Ten argument w oczach wielu polityków używany jest ostatnio bardzo często jako najmocniejszy, że rząd RP chce Polexitu [2].

Po wypowiedzi Jeana – Clauda Junckera – przewodniczącego Komisji Europejskiej, że Polska nie chce Polexitu ten argument w ostatnich dniach się nie pojawia.

Według oficjalnej wykładni dwanaście złotych gwiazd rozłożonych w okręgu na lazurowym tle symbolizuje solidarność i harmonię między narodami Europy.

Mankament tej oficjalnej wersji jest oczywisty, Te dwanaście gwiazd oznacza dwanaście państw Unii Europejskiej (EU 12), czyli nie dotyczy krajów, które wstąpiły w 2004 roku i później. Utrzymywanie tej liczby (12) gwiazd na lazurowym tle, na fladze Unii Europejskiej mimo tego, że w UE jest dwadzieścia osiem (28) państw, jest dowodem na to, że flaga UE nie symbolizuje solidarności i harmonii między narodami Europy. Obserwujemy to na każdym kroku[2].

Drugim argumentem mającym świadczyć o tym, że rząd chce Polexitu według wielu polityków jest fakt, że rząd nie wprowadza euro [4].

Tak jeden jak i drugi argument jest nietrafiony, ale za to dla niewielu ma sens.

Polexit, gdyby stał sie realny może wstrząsnąć kursem złotego, tak jak Brexit spowodował isotne wahanie kursu funta.

Z pewnością, są w Polsce grupy ludzi – polityków lub z nimi związanych osób, dla których wahania kursu będą korzystne, a przyjęcie euro będzie opłacalne. Ale są to bardzo nieliczne grupy, które w razie wahania kursu złotego mogły by sporo zarobić, a wraz z przyjęciem euro zyskały by znacząco na wartości posiadanych  nieruchomości.

Za odłożeniem decyzji o wprowadzeniu euro w Polce argumentem może być przyklad Francji, Hiszpanii i innych krajów, które przyjęły euro[5].

Euro ma już 20 lat od czasu jak stało się oficjalną walutą, jednak funkcjonuje w obiegu pieniężnym dopiero od 1 stycznia 2002 roku.

Należy przypomnieć, że strefa euro znalazła się w kryzysie już w 2009 roku. Po wstąpieniu do unii walutowej kraje, które przyjęły euro znalazły się w kryzysie. Wprawdzie objął on w 2008 roku całą Europę jednak w strefie euro wystąpił dopiero dwa lata później i był bardzo dotkliwy.

Przyjęcie euro spowodowało, że nastapiła zmiana kosztów pracy, a to spowodowało, że  zmieniła się konkurencyjność gospodarek państw strefy euro. Zmiana ta nie mogła być zrównoważona zmianą kursów walut, bo (euro to pieniądz unijny [6], nie państwowy). Unia walutowa pozbawiona jest wpływu na gospodarkę poszczególnych państw poprzez zmiany kursu walutowego i stóp procentowych.

Brak takiej możliwości zwiększa niestabilność i podatność państw strefy euro na kryzys.

Euro zwiększyło rozwarstwienie wśród państw strefy euro. W 2007 roku PKB Niemiec było ok. 10,5 razy większe  niż w Grecji. W roku  2015 było już 15 razy większe. Takich przykładów jest więcej.

Strefa euro nie posiadała, w 2016, nowych mechanizmów gwarantujących, że każde państwo będzie rozwijało się w odpowiednim tempie [7].

Bardzo dotkliwie kryzys wystąpił w  2010 roku w Grecji, Irlandii i w 2011 roku w Portugalii. Do dzisiaj kryzys dotyka Grecji, która jest niewypłacalna.

Problem strefy euro polega na tym, że projekt wspólnej waluty (euro) był od początku przesiąknięty ideologią i partykularnymi interesami, i dlatego poniósł porażkę na obydwu polach – nie zaspokoił potrzeb ekonomicznych poszczegónych państw, i nie przyniósł dobrobytu, ale także nie udało mu się zbliżyć do siebie państw pod względem politycznym [8].

I jeszcze jeden argument, który jest na porządku dziennym wśród zarzutów do władzy. Mianowicie, łamanie Konstytucji RP. Może racja, a może nie! A co wtedy z łamaniem konstytucji jak konstytucja jest nieprawa? Jest zła? Czy wtedy  prawe działanie jest łamaniem konstytucji?

[1] Podobno było to w listopadzie 2015 roku, kiedy Beata Szydło miała  zdecydować, że konferencje prasowe w KPRM odbywać się będą na tle jedynie biało-czerwonych flag, a nie jak wcześniej – państwowej  i unijnej.

[2] Przykładem nierównego  traktowania przez KE i PE są państwa: Chorwacja, Grecja, Polska, Węgry i wiele innych. Tak więc solidarność i harmonię między narodami Unii Europejskiej można włożyć między bajki.

[3] Nikt nie zauważa, że obok luki watowskiej, która jest skutecznie likwidowana istnieje luka PiT. Dzisiejsze szacunki mówią o luce pitowskiej w UE sięgającej ok. 300 miliardów euro rocznie. W Polsce szacunki MF sugerują lukę  PiT na 20 do 50 mld złotych.

[4] Przykładem takiego podejścia polityków w Polsce jest również wytykanie rządzącym,  że nie wprowadzają Polski do strefy euro, a to się opłaca, tylko nie mówią komu?

[5] Od 1998 r. średnie ceny nieruchomości we Francji w porównaniu z rokiem 2011 wzrosły o 160 proc. W 2011 r. ceny osiągnęły rekordowy poziom. Paryż prześcignął Nowy Jork na liście najdroższych miast świata z ceną metra kwadratowego wynoszącą aż 18 tys. euro.

[6] czytaj https://andrzejabramowicz.wordpress.com/2019/03/07/euro-czy-polskie-zlotowki/

[7] Szerzej: J. F. Stiglitz, Jak stworzyć strefę euro, która będzie działać? ( J.F. Stiglitz jest laureatem Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii. Był doradcą przydenta USA B. Clintona.

[8] j. Stiglitz. Euro, w jaki sposób wspólna waluta zagraża przyszłości Europy. Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2017.

3 uwagi do wpisu “PIĘTNAŚCIE LAT W UNII EUROPEJSKIEJ

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s