Wyższość łokcia nad kciukiem


Pojawienie się Koronawirusa ( COVID-19) w Polsce zbiegło się w pewnym sensie z wyborami na Prezydenta RP [1]. Obok walki wyborczej między kandydatami do najwyższego stanowiska w Polsce trwa walka o życie Polaków, podobnie jak na całym świecie. Informacje dotyczące wymienionej walki szeroko są omawiane w mediach i wywołują różne zachowania i komentarze. Każdego dnia rząd podaje różne informacje i zalecenia, a m.in. jak się powinni w obecnej sytuacji zachowywać obywatele.

Takim przykładem walki politycznej w tle walki z wirusem jest walka marszałka Senatu z wicemarszałkiem. Dwóch lekarzy pod pretekstem nauki o myciu rąk walczą „kciukiem” i „łokciem”, a w efekcie zamiast instruować dezorientują społeczeństwo?

Czy Polacy są posłuszni? Moje obserwacje ograniczę do Zduńskiej Woli, miasta gdzie zamieszkuje nieco ponad 40 tys. mieszkańców. Mają oni różne poglądy polityczne, wykształcenie i wiek. Dzieci i uczniowie nie pracują, ale ich rodzice pracują, a dziadkowie są już emerytami, jeszcze inni pozostają na bezrobociu. Ich losy są w ręku opatrzności, a statystyka bezrobocia jest następująca.

Dane o bezrobociu rejestrowanym w powiecie zduńskowolskim w miesiącu styczniu 2020 r.

  • Bezrobotni zarejestrowani – ogółem – 1724
  • W tym kobiety – 994
  • Z prawem do zasiłku – ogółem – 296
  • W tym kobiety – 170

Jak wynika z powyższego zestawienia więcej kobiet przebywało na zasiłku dla bezrobotnych, jednak również więcej kobiet niż mężczyzn było zarejestrowanych. Warto zwrócić uwagę, że dane dotyczą osób bezrobotnych zarejestrowanych.

Pomijając rozważania na temat sytuacji osób bezrobotnych mimo, że to jest ważny temat, niezwykłą odpowiedzialnością wykazali się wszyscy obywatele miasta stosując się do zaleceń służb medycznych Polski. Te postawy, przestrzeganie odległości w kolejkach do aptek, czy kas w sklepach, dobrze świadczą o mieszkańcach.

W zduńskowolskich aptekach zastosowano dwa sposoby sprzedaży. Pierwszy, przeze okienko; drugi, w pomieszczeniu apteki, w którym może znajdować się jedna osoba kupująca. Ten pierwszy jest właściwszy, bowiem w drugim przypadku klienci nie zawsze przestrzegają wspomniana zasadę i często sprzedawca musi interweniować. W obu przypadkach przed apteką obowiązuje 1,5 m odległość miedzy uczestnikami kolejki.

Ruch na ulicach miasta jest wyraźnie mniejszy niż zazwyczaj, jednak zaobserwować można wzmożone zakupy wielu różnych produktów spożywczych oraz chemii gospodarczej. Zniknął też z półek spirytus, mimo, że jego cena ostatnio wzrosła ok. 40 %.

Mimo poważnego zagrożenia biorąc pod uwagę doświadczenia Chin należy mieć przekonanie, że przesilenie ataków wirusa nastąpi pod koniec przyszłego tygodnia, a skutki nie będą tak znaczne jak w przypadku poprzednich wirusów które zaatakowała Polskę w minionych latach.

[1] Ta publikacja nie wiąże się ściśle z dziedziną ekonomii chociaż pojawienie się wirusa poza skutkami zdrowotnymi spowoduje zapewne wiele negatywnych skutków ekonomicznych i finansowych.

Jedna uwaga do wpisu “Wyższość łokcia nad kciukiem

  1. Kontentol pisze:

    Niestety u mnie w mieście również obserwuję brak dyscypliny wśród ludzi. Inaczej jest w krajach w których istnieje model konfucjański. Tam Chińczycy czy Koreańczycy stosują się od zaraz! Kim dzong Un wiedział co robi zamykając granice…

    Polubienie

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s