Orlen się bogaci


Jak wynika z informacji, którą podał Orlen w sprawozdaniu za I półrocze 2020 roku wynik EBITDA spółki w II kw wyniesie ok 5,7 mld złotych.

Wynik ten ma charakter jednorazowy i z księgowego punktu widzenia spowodowany jest zdarzeniami, które spólka zanotowała w II kwartał 2020 roku. Są to:

 • zysk w wysokości 3,69 mld złotych z tytułu nabycia Grupy Energa;[1]
 • zysk w wysokości 2,10 mld złotych z tytułu aktualizacji zapasów związany ze wzrostem cen ropy w II kwartale i cen sprzedaży produktów.

Podobnie jak podano w komunikacie koncernu powszechnie krąży opinia, że Orlen „okazyjnie” zakupił akcje Grupy Energa. Z pewnością tego typu „okazyjne” transakcje są zgodne z prawem ale czy są zgodne z logiką?

Trudno w kategoriach ekonomicznych ocenić użycie takiego określenia, jednak semantyczne znaczenia tego słowa, użytego przy tej transakcji budzi wiele emocji oraz pytań:

 • Czy są zrozumiałe dla obywateli, którzy są właścicielami majątku Skarbu Państwa?
 • Czy można być uczciwym sprzedawcą i kupcem, i proponować np.  „399 zł zamiast 2999 zł za 186-elementowy zestaw narzędzi marki Swiss Hufeisen w walizce wraz z przesyłką”. [2]
 • „Czy w takiej proporcji można kupić nowy samochód albo statek? A może chleb i rasowego psa? A choćby i kartofle/ziemniaki?”

Odpowiedzi na te pytania niestety nie znajdują sie w komunikatach przedstawicieli Koncernu Orlen.

[1] Orlen w dniu 30 kwietnia 2020 roku zakupił aktywa Grupy Energa S.A., które stanowią około 80% kapitału zakładowego tej grupy. Od dnia zakupu Orlen posiada. ok 85% ogólnej liczby akcji.
[2] Oferta rynkowa z 2014 roku.

4 uwagi do wpisu “Orlen się bogaci

 1. Majteczek pisze:

  Niestety, ale politycy, którzy zdobywali władzę zawsze mieszali…
  Tym razem potrzebne są pieniądze na drogie rozdawnictwo w związku z polityką PIS-U prowadzoną w Polsce. Ciekawe jest to, że z budżetu wszystkich Polaków wypłacane są pieniądze do kieszeni Polaków… Godzimy się na takie mechanizmy, na wartości tracą spółki…

  Polubienie

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s