Majątek Skarbu Państwa Tanieje


27 lutego 2020 r. na WGPW można było zaobserwować wyjątkowy spadek akcji PGE, Enei i Tauronu. To tylko przykład trzech spółek z sektora energetycznego. W innych sektorach też nie jest najlepiej pod tym względem.

Kurs PGE osiągnął wartość 4,97 zł za jedną akcję. Jest to kurs najniższy od lutego 2019 roku. W roku 2015 kurs jednej akcji PBE oscylował wokół 12 zł, a w roku 2009 jedna akcja PGE kosztowała 23 zł.

W ciągu minionych 12 miesięcy akcje PGE potaniały o blisko 60%. Podobnie kurs akcji Enei spadł w ostatnim roku ponad 40 %. Również kolejna spółka Grupy Kapitałowej Skarbu Państwa Tauron odnotowała w ostatnim roku blisko 50% spadek wartości akcji.

Te najniższe w historii notowania tych spółek świadczą o trudnej sytuacji polskich firm energetycznych. Ta sytuacja spowodowała, ze jedno z największych biur maklerskich w Polsce, zawiesiło rekomendacje dla wymienionych spółek.

Podczas spotkania prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego z komisarzem KE Januszem Wojciechowskim omawiano wpływ polityki klimatycznej Unii Europejskiej na polski sektor elektroenergetyczny. Wiadomo, że planowane inwestycje Grupy Kapitałowej PGE w odnawialne źródła energii, w szczególności na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 2,5 GW do 2030 roku mogą mieć wpływ na kondycję sektora. 

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, którego Rada Nadzorcza Spółki w dniu 19 lutego 2020 r. powołała p. Wojciecha Dąbrowskiego w skład Zarządu XI kadencji od dnia 20 lutego 2020 r. i powierzyła mu funkcję Prezesa Zarządu.

W tej sytuacji, spółka PGE zgodnie z Międzynarodowym Systemem Rachunkowości (MSR 36) przeprowadzi pilną analizę, w tym testów dotyczących oceny utraty wartości aktywów. Niebawem można będzie się zapoznać z wynikami testów, kiedy PGE opublikuje raport?

Co zrobią w tej sytuacji pozostałe spółki Grupy Kapitałowej sektora energetycznego jeszcze nie wiadomo.

Co w tej sytuacji zrobi rząd łatwo przewidzieć – opublikuje nową strategię spółek. Kiedy poznamy ostateczną wersję polityki energetycznej państwa, będzie można prognozować o przyszłości wartości akcji tych spółek [1].

[1] Zaktualizowany projekt Polityki Energetycznej Polski został ogłoszony pod koniec 2019 roku. https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/polityka-energetyczna-polski-do-2040-r-zapraszamy-do-konsultacji1

4 uwagi do wpisu “Majątek Skarbu Państwa Tanieje

 1. Analityk pisze:

  To bardzo poważna sprawa. Wczoraj akcje Tauronu spadły do 0,99 zł. Teraz można za spadek zobaczyć wirusa, a co spowodowało spadki od 2009 roku?

  Polubienie

 2. Sevastano pisze:

  Świetna analiza. Niestety źródło problemu to polityka. Ciągłe wymiany kadr doprowadzily do sytuacji, w której żądzącyw spółkach nie są wybierani według kompetencji tylko według klucza partyjnego. Z jednej strony takie spółki powinny być prywatne, a z z drugiej powinny zabezpieczać interesy Państwa.

  Polubienie

 3. Sevastano pisze:

  Bardzo dobrze napisane. Niestety źródło problemu to polityka. Ciągłe wymiany kadr doprowadzily do sytuacji, w której żądzącyw spółkach nie są wybierani według kompetencji tylko według klucza partyjnego. Z jednej strony takie spółki powinny być prywatne, a z z drugiej powinny zabezpieczać interesy Państwa.

  Polubienie

 4. Hello! This is my 1st comment here so I just wanted to give a
  quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through
  your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums
  that cover the same subjects? Many thanks!

  Polubienie

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s