Zielona Strategia PGE


Akcjonariusze spodziewają się, że w lipcu zapadnie decyzja odnośnie wydzielenia aktywów węglowych z PGE. Takie posunięcie rządu w zamierzeniu spowoduje podwójny efekt:

 • pozbycie sìę kopalni węgla kamiennego z Grupy PGE ułatwi jej dostęp do tańszego węgla,
 • Grupa PGE będzie miała szerszy dostęp do funduszy unijnych.

Ponadto PGE pracuje nad strategią Grupy na lata 2021 – 2031. Strategia w swej istocie ma prowadzić do „zielonej transformacji”. Jej głównymi filarami będą trzy obszary:

 • wiatraki lądowe,
 • wiatrowe farmy morskie,
 • fotowoltaica.

Optymizm inwestorów

Zapowiadane zmiany nie są tak oczywiste jakby się wydawało sądząc po optymiźmie wynikającym ze wzrostu cen akcji PGE na WGPW. Zielona transformacja PGE to bardziej marzenie niż bliska rzeczywistość. Spośród wielu wątpliwości odnośnie spodziewanych efektów transformacji Grupy dwa wydają sìę najważniejsze. Są to:

 1. Czy przeniesienie aktywów węglowych z państwowej Grupy spółek do innej państwowej spółki spowoduje, że kopalnie będą rentowe?
 2. Ile środków finansowych potrzeba na szybką transformację i skąd te środki pozyskać?

Czy zatem to „odbicie” na giełdzie ma uzasadnienie w faktach, czy może w marzeniach akcjonariuszy, a może to chytre podejście niektórych giełdowych graczy?

Warto zauważyć, że obecnie zaledwie 15 % energii PGE produkuje się z innych źródeł niż węgiel brunatny i kamienny. Ten pierwszy surowiec dominuje. Jak zastąpić węgiel w produkcji energii, nie wystarczy tego ogłosić. Trzeba jeszcze zdobyć poważne środki finansowe, dokonać szeregu inwestycji i rozwiązać problem rentowności kopalń w Polsce. Nie można liczyć na to, że kopalnie „umrą śmiercią naturalną!”

Unijne Miliardy

W najbliższym budżecie UE Polska może liczyć na 8 mld euro na potrzeby związane z walką z CO2 (w pierwszej wersji plan budżetu zakładał 2 mld euro). Zatem jest nadzieja, że środki te będą mogły być źródłem finansowania, również wygaszania nierentownych kopalń.

Trzeba zaznaczyć, że za emisję CO2 odpowiada nie tylko energetyka ale kilka sektorów gospodarki w Polsce. Należą do nich:[1]

 • przemysł ( ok. 22%),
 • transport ( ok. 15%),
 • użytkowanie budynków (ok. 11%),
 • rolnictwo ( ok. 11 %),
 • energetyka ( ok. 41%).

Restrukturyzacja czyli zielona transformacja Grupy PGE ma trwać do 2050 roku tj. jeszcze 30 lat i wymaga wg wstępnych szacunków poza dotychczasowymi środkami dodatkowo ok. 1,7 biliona złotych (380 mld euro). [2]

W jaki sposób minister Jacek Sasin wraz z zarządem PGE przeprowadzi restrukturyzację Grupy PGE trudno przewidzieć, jednak zadanie to będzie nadzwyczaj trudne mając na względzie spodziewane efekty.

[1] Dane za 2017 rok.

[2] Źródło: Agencja McKinseya.

4 uwagi do wpisu “Zielona Strategia PGE

 1. Iskra pisze:

  To marzenie ścietej głowy aby doprowadzić do wyeliminowania węgla jeśli nie bedzie elektrowni jadrowych w Polsce. Teraz to pewnie chodzi o to by zamykać kopalnie a prąd importować

  Polubienie

Dodaj swój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s